Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radiere auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radiere auto

cum se poate radia un autoturism si care sunt pasii pentru radiere daca acesta a fost vandut si nu mai am nici un act legat de masina, doar un simplu contract de vanzare-cumparare
Va adresati Serviciului Inatriculari Auto si cereti duplicat dupa Certificatul de Inmatriculare. De asemenea aveti nevoie de duplicat dupa Cartea de Identitate eliberata de Registrul Auto Roman. Abia dupa ce obtineti aceste duplicate puteti intocmi fisa de inmatriculare cu ajutorul careia radiati masina si o treceti pe titularul contractului . Este bine sa-l anuntati in prealabil pe cumparator de intentia dvs. pt ca in caz ca va fi oprit dupa ce ati obtinut radierea se face vinovat de infractiunea de conducere a unui autovehicul neinmatriculat. Poate ca asta il va motiva sa va trimita actele originale pt radiere.
ma scuzati dar nu mai am nici un indiciu despre masina si am inteles ca se poate radia prin sentinta judecatoreasca, mai ales ca cel caruia i-am vandut-o a revandut-o fara acte; deci nu se mai stie nimica de masina, iar eu platesc impozit. care sunt pasii si cum se face o actiune de acest gen?