Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum pot renunta la prima de vacanta?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum pot renunta la prima de vacanta?

Buna ziua. Ma puteti ajuta cu un raspuns? Sunt functionar public la o Directie a unui Consiliu Local si as dori sa nu primesc anul acesta prima de vacanta. Concediul l-am efectuat partial si am primit indemnizatia de concediu pentru perioada respectiva, dar prima de vacanta am amanat-o. Ar urma sa o primesc in luna decembrie, dar as vrea sa renunt la ea. Exista o modalitate legala sa renunt la prima de vacanta numai pentru anul in curs? Cum ar trebui sa procedez?
Sunteti prima si singura persoana pe care o aud ca doreste sa renunte la un drept .... Mai bine ii luati si faceti o donatie ..... oricum de la anul nu se mai acorda acest drept ....#-o
jigan56 a scris:

Buna ziua. Ma puteti ajuta cu un raspuns? Sunt functionar public la o Directie a unui Consiliu Local si as dori sa nu primesc anul acesta prima de vacanta. Concediul l-am efectuat partial si am primit indemnizatia de concediu pentru perioada respectiva, dar prima de vacanta am amanat-o. Ar urma sa o primesc in luna decembrie, dar as vrea sa renunt la ea. Exista o modalitate legala sa renunt la prima de vacanta numai pentru anul in curs? Cum ar trebui sa procedez?

Imi plac enorm oamenii cu initiativa !!!!#-o=D> si dai..si dai ..si dai !!!

Cred ca aveti totusi un motiv altfel gluma e sinistra.
rosu gheorghe, utilizator
:Nu, nu glumesc. Cu prima de vacanta, in luna decembrie depasesc salariul mediu brut pe economie si astfel pierd alti bani care sunt conditionati de acest venit. Nu pot nici sa-i donez, trebuie , pur si simplu sa nu apara ca venit pe statul de plata. Stiu ca pare ciudat, dar pentru mine este o pierdere mai mare daca iau acesti bani, decat daca renunt la ei.
Prima de vacanta nu e conditionata de efectuarea unui anumit numar de zile consecutive de CO?
Daca ar fi asa ,ati putea sa va luati fractionat C.O.
am fractionat deja concediul. Am luat 12 zile in luna august si as avea dreptul la prima de vacanta, dar am cerut sa-mi fie acordata la cealalta fractiune, care urmeaza sa o iau in decembrie. Prima de vacanta nu poate trece in anul urmator, daca am efectuat concediul in acest an.