avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum pot renunta la prima de vacanta?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum pot renunta la prima de vacanta?

Buna ziua. Ma puteti ajuta cu un raspuns? Sunt functionar public la o Directie a unui Consiliu Local si as dori sa nu primesc anul acesta prima de vacanta. Concediul l-am efectuat partial si am primit indemnizatia de concediu pentru perioada respectiva, dar prima de vacanta am amanat-o. Ar urma sa o primesc in luna decembrie, dar as vrea sa renunt la ea. Exista o modalitate legala sa renunt la prima de vacanta numai pentru anul in curs? Cum ar trebui sa procedez?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:33, 27 Octombrie 2010
Sunteti prima si singura persoana pe care o aud ca doreste sa renunte la un drept .... Mai bine ii luati si faceti o donatie ..... oricum de la anul nu se mai acorda acest drept ....#-o
jigan56 a scris:

Buna ziua. Ma puteti ajuta cu un raspuns? Sunt functionar public la o Directie a unui Consiliu Local si as dori sa nu primesc anul acesta prima de vacanta. Concediul l-am efectuat partial si am primit indemnizatia de concediu pentru perioada respectiva, dar prima de vacanta am amanat-o. Ar urma sa o primesc in luna decembrie, dar as vrea sa renunt la ea. Exista o modalitate legala sa renunt la prima de vacanta numai pentru anul in curs? Cum ar trebui sa procedez?


Imi plac enorm oamenii cu initiativa !!!!#-o=D> si dai..si dai ..si dai !!!

Cred ca aveti totusi un motiv altfel gluma e sinistra.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Octombrie 2010
rosu gheorghe, utilizator
:Nu, nu glumesc. Cu prima de vacanta, in luna decembrie depasesc salariul mediu brut pe economie si astfel pierd alti bani care sunt conditionati de acest venit. Nu pot nici sa-i donez, trebuie , pur si simplu sa nu apara ca venit pe statul de plata. Stiu ca pare ciudat, dar pentru mine este o pierdere mai mare daca iau acesti bani, decat daca renunt la ei.
Prima de vacanta nu e conditionata de efectuarea unui anumit numar de zile consecutive de CO?
Daca ar fi asa ,ati putea sa va luati fractionat C.O.
am fractionat deja concediul. Am luat 12 zile in luna august si as avea dreptul la prima de vacanta, dar am cerut sa-mi fie acordata la cealalta fractiune, care urmeaza sa o iau in decembrie. Prima de vacanta nu poate trece in anul urmator, daca am efectuat concediul in acest an.

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna Adi Lungu Adi Lungu Buna ziua. Am inalnit, recent, o situatie strigatoare la cer, cel putin pentru mine, personal. Intr-o institutie serioasa, CCM prevede ca zilele de CO se pot ... (vezi toată discuția)
Prima de vacanta mirela teodora mirela teodora Buna ziua! Ajutaţi-ma, va rog ! functionarii dintr-o primarie au solicitat in luna decembrie prima de vacanta! se mai poate da, se da diminuata acum in ... (vezi toată discuția)
Functionari publici plecati in somaj-retinere prima de vacanta? grozeamagdalena grozeamagdalena Buna seara ! sunt functionar public si plec la somaj, as dorii sa stiu daca mi se va oprii din prima de vacanta pe care am luat-o si am efectuat mai multe zile ... (vezi toată discuția)