Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... speta -mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

speta -mostenire

poate fi atacat un contract de vanzare cumparare intre un tata si un fiu vechi de 16 ani?poate tatal sa si invoce propria culpa?ar avea sanse tatal?
nu dupa atita timp,daca nu e cu clauza de intretinere sau altceva ce trebuie sa faca fiul.. pentru securitatea raporturilor juridice nu se mai poate ataca daca e un contract p[ur si simplu.. nemo invocare prorpia turpitudinem.. nici eroarea nu poate sa mai fie invocata dupa atata timp
Daca actul de vanzare cumparare a fost perfectat cu clauza de intretinere pentru dobanditor, iar acesta nu isi respecta obligatiile , atunci vanzatorul poate solicita rezolutiunea contractului.
Daca s-a perfectat contract de vanzare simplu , nu vad care ar fi motivele pe care ar putea sa le invoce vanzatorul, doare eventuale vicii de consimtamant, care sunt maai greu de dovedit (eroare, dol?)
nu contractul de vanzare cumparare a fost intre o societate comerciala de fapt(asociat unic tatal ) si fiul minor la aceea vreme reprezentat la semnatura de mama.fiul avea 16 ani. mentionez ca este un simplu contract de vanzare cumparare fara clauze de intretinere!!!