Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme din cauza unui contor defect
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme din cauza unui contor defect

Locuiesc intr-un apartament dotat cu contoare pentru apa calda si rece. Deoarece nu gatesc niciodata m-am gandit sa fac economie la apa, asa ca am inchis robinetul de apa calda din bucatarie, folosind doar apa rece aici si declarand luni de-a randul consum "0" de apa calda la bucatarie. Deunazi administratorul a venit (neanuntat) sa verifice contoarele si consumul de apa si a descoperit ca apometrul de apa calda nu functioneaza. Recunosc ca nefolosind apa calda nu mi-a trecut prin cap sa verific buna functionare a acestui apometru. Din ce am inteles de la administrator urmeaza sa ma sanctioneze prin calcularea, retroactiv, in sistem pausal a consumului de apa calda pentru toata durata anului trecut (cand am declarat consum "0"). Nu mi se pare corect sa platesc pentru ceva ce nu am consumat. Va rog sa-mi spuneti este posibil sa se fi defectat apometrul din cauza neutilizarii lui? Este administratorul indreptatit sa procedeze astfel? Cum pot iesi din aceasta incurcatura in mod onorabil?
anngie a scris:

Locuiesc intr-un apartament dotat cu contoare pentru apa calda si rece. Deoarece nu gatesc niciodata m-am gandit sa fac economie la apa, asa ca am inchis robinetul de apa calda din bucatarie, folosind doar apa rece aici si declarand luni de-a randul consum "0" de apa calda la bucatarie. Deunazi administratorul a venit (neanuntat) sa verifice contoarele si consumul de apa si a descoperit ca apometrul de apa calda nu functioneaza. Recunosc ca nefolosind apa calda nu mi-a trecut prin cap sa verific buna functionare a acestui apometru. Din ce am inteles de la administrator urmeaza sa ma sanctioneze prin calcularea, retroactiv, in sistem pausal a consumului de apa calda pentru toata durata anului trecut (cand am declarat consum "0"). Nu mi se pare corect sa platesc pentru ceva ce nu am consumat. Va rog sa-mi spuneti este posibil sa se fi defectat apometrul din cauza neutilizarii lui? Este administratorul indreptatit sa procedeze astfel? Cum pot iesi din aceasta incurcatura in mod onorabil?

Este posibil sa se fi defectat apometrul din cauza neutilizarii lui , dar este posibil ca acesta sa nu fi functionat inca de la montare.
Da,a dministratorul este indreptatit sa procedeze asa.
tocmai m-am mutat intr-un nou apartament si am vazut ca contorul de apa calda nu functioneaza..... cum procedez?
In plus am observat ca la apa calda indexul este mai mare decat la cel de apa rece....este sigilat.
Cum se procedeaza in acest caz?
@bogdanucom
Mergeti la administrator si spuneti-i despre contorul defect si ca vreti sa-l schimbati. In functie de "obiceiurile casei" o sa vedeti ce va raspunde in legatura cu consumul de AC de pana acum, dar este imperios necesar sa schimbati contorul ca macar de-acum incolo sa fiti in regula.
Este posibil sa va puna in sarcina ceva consum pausal pe lunile anterioare, dar important pentru Dv. ca inainte de a accepta acest lucru sa-i cereti sa vedeti din care luna nu a mai fost inregistrat consum pe acel contor (el trebuie sa aiba aceasta evidenta). De ce va spun asta? Pentru ca e posibil ca administratorul sa profite de ocazie ca sa "mai scape de ceva pierderi de apa" pe spinarea Dv. si sa va puna o cantitate de apa calda chiar si pe lunile cand apometrul a functionat. Si inca ceva. Pausalul la AC / persoana/luna nu trebuie sa depaseasca 4 mc. Consumul este un total pe toate robinetele de apa calda din casa. Pentru unul singur care nu functioneaza atunci acest consum se reduce. Calculul este extrem de subiectiv, dar v-am atras atentia asupra acestui lucru ca sa nu cadeti victima unui abuz mare. Administratorii abia asteapta astfel de ocazii. Nu aveti cum evita acest lucru cu desavarsire (decat daca este un om extrem de corect), dar macar sa nu platiti si ceea ce nu e al Dv. de plata.
elga50, moderator
anngie a scris:

......Nu mi se pare corect sa platesc pentru ceva ce nu am consumat. Va rog sa-mi spuneti este posibil sa se fi defectat apometrul din cauza neutilizarii lui? Este administratorul indreptatit sa procedeze astfel? Cum pot iesi din aceasta incurcatura in mod onorabil?

Este posibil sa se fi blocat din cauza de neutilizare.
Aveti dreptate sa "nu vi se para corect" sa platiti ceva ce nu ati consumat. Dar asta nu o stiati si nu o stiti decat Dv. Administratorul cum ar putea sa va creada ca spuneti adevarul? De ce v-ar crede cand sustineti asta? Poate Dv. stiati ca nu va functioneaza apometrul, consumati apa si aveati grija sa inchideti robinetul de jos zilnic. Asta se poate presupune. Nu ati fi un caz singular .... Eu, una, va cred si stiu ca e posibila, chiar foarte posibila varianta Dv. Dar administratorul Dv. cu siguranta nici nu vrea sa va creada, asta e de fapt problema Dv., ca nu vrea sa va creada..... si nu aveti ce face. Asa ca ar trebui sa vi se para normal sa patiti asta, atata timp cat suspiciunea administratorului este foarte intemeiata si pragmatica...asa cum am mai spus in mesajul adresat altui utilizator....bazata pe nevoia de a mai scapa de niscai "piederi de apa" pe spinarea celor prinsi in flagrant "de necunostinta".
Stie si el asta, dar tine de caracterul omului cum trateaza acest incident. E jenant sa i se-ntample unui om asa ceva, dar onorabil oricum nu puteti iesi decat asumandu-va acest nefericit incident si lasandu-i lui vina de a fi fost singura parte agresiva.
Revin si zic: stiti de unde poate sa stie ca spuneti adevarul? Daca el a deschis robinetul de jos (dar si daca l-ati deschis Dv.), in cazul in care era demult inchis, acesta s-ar fi deschis extrem de greu, daca e inchis-deschis frecvent, s-ar fi deschis foarte usor. O data cu blocarea apometrului se depune piatra si la robinet. ;)
elga50, moderator
problema este ca nu cred ca se stie de cand nu mergea. probabil a fost "aranjat" si omul declara cativa metri pe luna (2-3).
In fine. administratorul are indexul la apa calda declarat de fostul proprietar?
Nu m-ar mira pe la asociatie sa fie in evidenta 60m3 si la mine este aproximativ 200m3.
bogdanucom, utilizator