Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INLOCUIRE TERMOPANE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INLOCUIRE TERMOPANE

Daca am inlocuit niste geamuri mai vechi cu termopane factura de la furnizorul de tamplarie pvc pot sa o inregistrez:

611=404 3.700 lei
Cladirea respectiva este inregistrata in societate ,pe imobilizari?
Daca unei imobilizari corporale, pe parcursul duratei de utilizare economica sunt efec tuate cheltuieli cu scopul repararii, reabilitarii, modernizarii etc., astfel de cheltuieli sunt denumite cheltuieli ulterioare.

Sfatul meu este acela ca astfel de cheltuieli ulterioare aferente unei imobilizari cor- porale trebuie recunoscute drept cheltuieli in perioada in care au fost efectuate.