Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitie termopane
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitie termopane

Firma x a cumparat termopane...4 facturi cu transa 1, transa 2, 3 si patru...mai apoi urmeaza sa factureze serviciile...total valoare 20000...cum se poate inregistra?administratorul firmei le vrea pe cheltuieli...

multumesc!
Pentru ce sunt aceste termopane? Am inteles bine? Cele patru facturi contin tamplarie PVC si urmeaza o factura de prestari servicii, adica montarea acestora?
Sigur ca se pot trece la cheltuieli daca facturile sunt platite de firma .
cazacuioana a scris:
Sigur ca se pot trece la cheltuieli daca facturile sunt platite de firma .

Doamna avocata am tot respectul si stima pentru profesia Dvs., insa sunt anumite achizitii, care in contabiliatate nu se pot inregistra pe cheltuieli.

Modernizarea pensiunii...firma are ca obiect de activitate, o pensiune...da...cele 4 facturi sunt de fapt termopanele...si urmeaza o alta factura cu serviciile de montare a acestora ...dar in octombrie...si eu trebuie sa fac situatia pe septembrie...
Se inregistreaza ca modernizare adusa cladirii si apoi se amortizeaza.

cazacuioana a scris:

Sigur ca se pot trece la cheltuieli daca facturile sunt platite de firma .