Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... amortizare calculator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

amortizare calculator

Am achizitionat un laptop in calitate de titular de intr.indiv. Va rog sa-mi precizati modul de amortizare aplicabil si perioada de amortizare (inclusiv temeiul legal). Multumesc!
H.G. 2139/2004 - pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe
Catalog din 30/11/2004 privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe:
Codul 2.2.9. - Amortizare calculatoare electronice şi echipamente periferice - intre 2 ani si 4 ani

Codul Fiscal
Art. 24 alin. 6 lit. b în cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al maşinilor, uneltelor şi instalaţiilor, precum şi pentru computere şi echipamente periferice ale acestora, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniară, degresivă sau accelerată;
Ana Muntianu, Consultant fiscal
multumesc !