Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile la un pfa la venit real IT
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile la un pfa la venit real IT

Buna ziua
Sunt un pfa la venit real cu activitate in IT. Ma intereseaza daca cumpararea unui laptop ( este un MAC necesar desfasurarii activitatii ) pe PFA in valoarea de aprox 8000 lei se incadreaza la cheltuiala deductibila totala sau partiala?
george-neagu, moderator
Daca este cumparat cu factura pe pfa, el este incadrat la categoria mijloacelor fixe, se completeaza fisa mijlocului fix si calculeaza planul de amortizare in functie de durata normale de funcţionare (alegeti de exemplu 3 ani) se deduce in fiecare din cei tei ani doar valoarea rezultata 8000 lei pret de cumparare din factura/3 ani. Se trece si in registrul inventar la data din factura si chitanta.
H.G. 2139/2004 - pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe
Catalog din 30/11/2004 privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe:
Codul 2.2.9. - Amortizare calculatoare electronice şi echipamente periferice - intre 2 ani si 4 ani