Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pierderi de apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pierderi de apa

BUNA tuturor....locuiesc in orasul CARANSEBES si as dori sa pun o intrebare....vi se pare normal ca la un consum de apa rece contorizat cu apometre [ 8m cubi] sa platesti pierderi 9 m cubi ???ce parere aveti?
Cred ca ar trebui sa soliciti comitetului executiv sa verifice conductele de apa , este posibil sa aveti o conducta fisurata si atunci pierderile de apa le veti suporta toti locatarii, sau mai verifica daca aveti persoane juridice conectate la reteaua de apa a imobilului, sa nu fie un furt de apa pe undeva din banii vostri....
Nu pare a fi in regula acest consum suplimentar. Solicitati explicatii ! Va trebui sa aflati de unde vine si sa remediati cauzele.
avocatbadoiu, utilizator
faceti sesizare scrisa la apa nova si la oficiul pt protectia consumatorului.
Nu este legala impunerea
In temeiul art 10 din L nr 230/2007 Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei de proprietari si au acces ,la cerere ,la orice document al acesteia
Art 12 A d) din HG nr 1588/2007 Proprietarii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si ,eventual sa o conteste la presedintele asociatiei de proprietari,in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata.Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile

Aveti dreptul sa solicitati oficial presedintelui detalii ale surplusului de consum impus in lista de intretinere si nejustificat
Ba da, mi se pare absolut normal.
Cu aceasta problemă se confruntă un număr foarte mare dintre asociaţiile de proprietari.

Din păcate, nu prea există soluţie, decat instituirea unor reguli stricte prin Hotarare a adunarii generale.

Exemplu de reguli:
- citirea tuturor contorilor vizual, lunar (nu se accepta raportari de catre proprietari) inclusiv pentru apartamentele inscrise cu zero persoane (cine este inscris cu zero persoane nu inseamna ca nu locuieste, ci locuieste mai putin de 15 zile/luna)
- neluarea in seama a contorilor pentru apartamentele care nu raporteaza index in luna respectiva, desi au contori. neluarea in seama a contorilor fara verificare metrologica;
- sigilarea contorilor pentru apartamentele trecute cu zero persoane, daca nu vor citirea vizuala.
- repartizarea pierderilor exclusiv la necontorizati sau contorizati care nu permit inspectia vizuala a indicilor.
Exceptie: Cand se declara avarie, in acea luna pierderile se trec la toata lumea.

Deci trebuie sa aveti o persoana care sa citeasca contorii.

Problemele apar din cauza:
- apartamentelor necontorizate
- toleranţei la erori foarte mare a contorilor de apă casnici.
- contori defecţi/fără verificări tehnice
- unele avarii inerente
- raportări frauduloase de indici ai contorilor.
- furturi de apă prin măsluirea contorilor.

Exista blocuri care, desi initial au permis contorii, ulterior au renuntat la citirea lor si au trecut la impartirea integrala a consumului de apa pe fiecare persoana (ca si cum nu ar exista contori).

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic