Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Dezvaluire adresa email fara acord
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Dezvaluire adresa email fara acord

Buna ziua,
Pe scurt povestea este urmatoarea, am participat la un concurs online in care tb. sa aduc cat mai multi referrali (persoane care sa se inscrie pe site), la sfarsitul concursului era pe primul loc dar am fost descalificata pe motiv ca nu sunt persoane reale referrali adusi de mine deoarece unii au acelasi nickename ca si adresa de email, am dorit sa pun la dispozitia adminului o legatura cu aceste persoane si am spus ca nu este adevarat , in schimb el a binevoit sa faca publice unele adrese de email a celor care s-au inscris fara acordul acestora.
Ce pot face pentru a amenda acest site care incalca dreptul la intimitate.
Intrebarea este, daca erau fictivi sau erau reali, pentru ca se poate demonstra acest lucru.De ce si in ce scop a facut publice acele adrese de mail ?
Nu erau ci sunt reali deoarece am spus ca doream sa ia legatura cu aceste persoane .Am intrebat cum a ajuns la concluzia ca sunt conturi fictive, iar adminul a publicat lista si a argumentat ca are nickname -ul aproximativ la fel cu adresa de email, fara sa ia legatura cu nicio persoana. Unele dintre persoane au postat pe forum spunandu-i ca ele nu si au dat acceptul in a le face publica adresa in contextul in care in regulamntul intern al forumului se specifica ca nu se face publica, iar adminul a spus ca asa a crezut el ca este de cuviinta..
este foarte usor sa spui ca un cont este fictiv acest lucru il pot spune si eu despre contul dumeavoastra.
Si pentru mai multa lumina au fost conturi facute de prieteni si rude de pe IP-uri diferite, adica o familie un IP.
Intrebarea era daca pot face ceva ca acest site sa fie amendat. nu este vorba de premiul pe care il oferea ci despre faptul ca a incalcat intimitatea unor persoane care s-au inscris pe acel site.