Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curiozitate partaj dupa recasatorire .
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curiozitate partaj dupa recasatorire .

Povestea este cam asa :
Bunicul meu , dupa moartea bunicii mele, s a recasatorit cu o persoana care detinea in acel moment un apartament .Ulterior si bunicul meu a decedat .
In acest moment erau 3 mostenitori : mama mea , matusa mea si "bunica" vitrega , care dupa dezbatere aveau dreptul la 3/8 , 3/8 si respectiv 2/8 din mostenire .
Nu sunt absolut deloc in domeniu asa ca intreb ..Am inteles din alte subiecte pe care le am citit pana sa ma hotarasc sa l scriu pe acesta ca bunurile dobandite anterior casatoriei nu sunt bunuri comune , dar in acest caz de ce bunica vitrega are parte din mostenire .Si daca nu este asa , de ce apartamentul detinut de aceasta nu a facut obiectul partajului .
Multumesc anticipat pentru lamuriri . :)
Sa inteleg ca in discutie este apartamentul care a apartinut bunicului?
Din averea comuna a bunicului si a bunicii "bune" mostenesc bunicul in cota de 1/4 parte din jumatate din partea bunicii"bune", iar mama Dv. si sora ei , in total 3/4 parte din aceasta masa succesorala. Cealalta jumatate apartine bunicului ca si partea sa din bunurile comune.
In privinta bunicului, dupa acesta mosteneste noua sa sotie in cota de 1/4 parte din bunurile sale ( respectiv, 1/4 parte din jumatatea dupa bunica " buna) si 1/2 parte, partea sa din bunurile comune cu bunica "buna".Mama Dv. si sora ei mostenesc restul,de asemenea de 3/4 parte din mostenirea definita mai sus.
Bunica vitrega il mosteneste pe sotul ei, si astfel ajunge sa aibe o parte din averea comuna a bunicului cu prima sa sotie.
Cziffra_virgil a scris:

Din averea comuna a bunicului si a bunicii "bune" mostenesc bunicul in cota de 1/4 parte din jumatate din partea bunicii"bune", iar mama Dv. si sora ei , in total 3/4 parte din aceasta masa succesorala. Cealalta jumatate apartine bunicului ca si partea sa din bunurile comune.
In privinta bunicului, dupa acesta mosteneste noua sa sotie in cota de 1/4 parte din bunurile sale ( respectiv, 1/4 parte din jumatatea dupa bunica " buna) si 1/2 parte, partea sa din bunurile comune cu bunica "buna".Mama Dv. si sora ei mostenesc restul,de asemenea de 3/4 parte din mostenirea definita mai sus.
Bunica vitrega il mosteneste pe sotul ei, si astfel ajunge sa aibe o parte din averea comuna a bunicului cu prima sa sotie.

Este vorba despre casa+terenul care au apartinut bunicului meu si care au trecut deja prin procesul de dezbatere mostenire .
Multumesc pentru raspunsul complex dar mecanismul de impartire a mostenirii il pricepusem .Curiozitatea mea se refera mai mult la modul in care sunt incluse in partaj bunurile comune , daca sunt bunuri comune.Sper ca sunt suficient de explicit .In cazul asta , in momentul casatoriei bunicul meu avea o casa iar "bunica" vitrega un apartament. Aceasta din urma este in viata si este mostenitoarea a 2/8 din averea bunicului meu (casa , teren , etc) + apartamentul ei . Apartamentul ala nu este un bun comun al celor 2 ?Nu influenteaza discutia despre mostenire?
Sa nu intelegeti din discutie ca sunt tipul avar care cauta MAI MULT , doar ca ma irita gandul ca "bunica" vitrega este de varsta mamei mele si se casatorise de urgenta cu bunicul meu pt mostenire stiind ca mai avea f putin de trait bolnav fiind .Nici macar nu este vorba de cine stie ce avere casa fiind la tara dar am tot vrut sa intreb de ceva vreme lucrul asta .
Geo C.P., utilizator
In felul cum ati postat atentiei speta in fapt, bunicul raposat s-a recasatorit detinand inainte de aceasta intamplare, "o avere", acea persoana detinanand in acel moment
o "alta avere"! Dupa casatoria acestora, fiecare si-a pastrat dreptul asupra bunurilor sale, in masura in care nu au intervenit modificari convenite de parti-dupa casatorie- care sa dea dreptul mostenitorilor la tot ceea ce s-a intamplat dupa...
buna seara.
apartamentul pe care bunica vitrega il detine este bunul sau propriu si nu intra la succesiune . acesta se va imparti intre descendentii sai sau alte clase de succesori, la decesul sau.
la succesiunea bunicului vor intra doar bunurile sale proprii si cota de 1/2 din bunurile detinute in coproprietate cu sotia sa.