Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA-urile pot desfasura mai multe activitati?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA-urile pot desfasura mai multe activitati?

sotul meu este PFA iar in autorizatia obtinuta are trecute mai multe domenii de activitate printe care MOBILA LA COMANDA SI POMPE FUNEBRE.deoarece nu intotdeauna gaseste comenzi pt mobila,si-a dezvoltat de 2 saptamani si pompele funebre.intrebarea mea este daca- poate desfasura cumulativ 2 activitati si daca se pot centraliza intr-un singur dosar facturile de intrari atat pt mobila cat si pt pompe funebre?sau daca trebuiesc facute dosare separate.aceeasi intrebare o am si in ceea ce priveste dosarele pentru iesiri.
Cele doua activitati se pot desfasura in paralel, iar in evidenta contabila in partida simpla pe care o conduceti, acestea vor apare impreuna.
” deoarece nu intotdeauna gaseste comenzi pentru mobila,si-a dezvoltat de 2 saptamani si pompele funebre” sa rezulte de aici ca ”intotdeauna” se gasesc comenzi pentru pompele funebre ? Cumplite sunt acele vremuri in care se dezvolta pompele funebre !

In rest, doamna, chiar nu este nici o problema de a desfasura aceste doua activitati prin PFA , acestea sunt in fapt activitati economice autorizate in conformitate cu OUG 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale si întreprinderile familiale
- a se vedea si art.2 definitia activitatii economice:
activitate economica - activitatea agricola, industriala, comerciala, desfasurata pentru obtinerea unor bunuri sau servicii a caror valoare poate fi exprimata în bani si care sunt destinate vânzarii ori schimbului pe pietele organizate sau unor beneficiari determinati ori determinabili, în scopul obtinerii unui profit;
domeniul e sinistru da nu ramii fara clienti :)