Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA urile pot desfasura mai multe activitati?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA urile pot desfasura mai multe activitati?

sotul meu are PFA iar la domeniul de activitate sunt trecute mai multe activitati printre care MOBILA LA COMANDA SI POMPE FUNEBRE. pana acum a desfasurat doar activ de mobila la comanda dar din lipsa de comnzi doreste sa dezvolte si pompele funebre.intrebarea este urmatoarea-poate desfasura concomitent 2 acivitati?si daca da,cum se vor centraliza facturile atat de intrare cat si de iesire?
Da, se poate, atat timp cat are aceste CAEN-uri inscrise.
Evidenta contabila se va tine separat, astfel incat, la finalul anului sa se poata determina venitul net din fiecare tip de activitate. In RJIP se vor trece toate documentele, in ordine cronologica, iar in declaratia de venit se vor cumula veniturile obtinute.