avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cum pot opri vecinul de pe calcan sa-si suprainalte ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cum pot opri vecinul de pe calcan sa-si suprainalte casa acoperindu-mi geamul de lumina?

Buna ziua,

Casa soacrei mele are calcan cu o alta casa, iar pe acest calcan exista doua geamuri de lumina (din constructia originala 1920, plan cadastral aprobat 2001). Legea nr. 50 din 29 iulie 1991. Vecinul de pe calcan a obtinut de la Sector 1 certificat de urbanism si (desi nu are inca autorizatie constructie) isi mansardeaza casa, acoperind geamurile casei "mele'' si evident depasind regimul de inaltime al constructiei lui.

Am depus reclamatie la sectia de politie si la autoritatea de stat in constructii, dar nu s-au luat masuri (constructia e aproape gata si va fi greu de daramat!), si mai grav autoritatile nu stiu care e diferenta intre geam de vedere (ce incalca o servitute cand se afla pe calcan) si geam de lumina.

Gresesc sau certificatul de urbanism nu ar fi trebuit eliberat (daca e asa cui ma adresez pentru revocarea lui?) si cum pot grabi stoparea constructiei fara autorizatie (sunt sigura ca odata finisata mansarda vecinului nu i-o mai darama nimeni!)?

Cine poate face lumina in aceasta situatie?

Mutumesc.
Cel mai recent răspuns: doina_manuela , utilizator 13:07, 6 Noiembrie 2010
cred ca in cazul dvs singura cale va fi instanta si precis veti avea succes in cauza daca lucrurile stau asa cum le-ati descris.
Vedeti aici o situatie similara.... si vedeti si raspunsul meu, acelasi si pentru dv. Reclamatie scrisa la Inspectoratul de Stat in Constructii. Sunt obligati sa ia masuri!
www.avocatnet.ro/content/for...
Reclamatie pentru constructie fara autorizatie(deoarece autorizatia nu a fost eliberata inca)
Pentru faptul ca va mascheaza ferestrele de lumina, in faza de aprobare-autorizare, puteti interveni direct la serviciul Urbanism din Primarie. Continutul autorizatiilor de constructie are caracter public si puteti avea acces la ele.
Ultima modificare: Vineri, 5 Noiembrie 2010
doina_manuela, utilizator
Multumesc mult pt raspunsuri! Am sesizat deja (am numar de inregistrare) Inspectoratul de Stat in Constructii, dar dupa cum ma asteptam raspunsul verbal a fost "ziceti merci ca nu le-a blocat mai demult"... Care este termenul in care trebuie sa primesc raspuns despre decizia Inspectoratului si ce altceva pot face?
Cat despre mersul in instanta, sigur ca voi considera aceasta optiune, dar sigur va dura procesul si, in plus, inteleg ca ma voi judeca cu vecinul - dar cum ramane cu autoritatile ce au eliberat gresit un certificat de urbanism? De ce nu sunt ei primii pe care trebuie sa-i "denunt"?
1)La ISC trebuia sa reclamati ca vecinul construieste in lipsa autorizatiei, nu numai ca va astupa geamurile. ISC ar fi dispus stoparea constructiei(asa cel putin scrie in legea la care v-am facut trimitere)
2)Aceeasi reclamatie ca lucreaza in lipsa Autorizatiei ar trebui depusa si la Primarie, departamentul Disciplina in constructii.
3) Faceti contestarea Autorizatiei si nu a CU. CU este doar o etapa preliminara a Autorizatiei, in care se comunica: regimul maxim de inaltime permis in zona, retragerile minime, avizele necesare obtinerii Autorizatiei.
La elaborarea proiectului pentru AC, se tine cont de aceste restrictii, adica daca regimul pe zona este max P+2, omul poate construi P, P+M, P+1, P+1+M, P+2....., daca retragerea la strada este minim 3m, omul poate lasa 3,4,5 m daca terenul permite.......Ideea este ca nu CU este in culpa ci Autorizatia(teoretic)

Eu sfatuiesc in astfel de situatii, cand un vecin demareaza o constructie, vecinul posibil lezat, din timp, sa ceara detalii la primarie(sau chiar vecinului) despre ce urmeaza a se construi, astfel incat sa poata contesta(argumentat) solutia propusa de beneficiarul constructiei.
In faza in care sunteti dv. va fi foarte greu de schimbat ceva....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructie bloc langa casa mea M-Bogdan-A M-Bogdan-A Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. noul proprietar de langa mine s-a apcat de demolat casa veche si in locul ei va construi un bloc. ... (vezi toată discuția)
Distanta intre constructii jjjrz jjjrz Am cumparat un teren situat la 3 m de un bloc. Locatarii nu sunt de acord ca eu sa construiesc pe acel teren pentru ca le iau lumina soarelui desi construiesc ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de functionare restaurant pensiune fara acordul vecinilor voaca64 voaca64 Detin o proprietate teren plus casa construita cu fata catre soare Sud, adica catre vecin.Distanta de la geamurile constructiei mele pana la gardul meu ce ... (vezi toată discuția)