avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna

Buna am si eu o intrebare.Astazi vorbind cu soacra mea am aflat ca este obligata de catre primarul din comuna unde sta ca trebuie sa faca in max 2 luni succesiunea pe terenurile pe care le detine ea si bunica mea daca nu primarul zice ca prin lege de la anu va pierde aceste propietati.Mi se pare o aberatie dar totusi nu ma pricep si as vrea sa stiu.De ce esti obligat sa faci o succesiune atata timp cat aceste persoane sunt in viata ?
Cel mai recent răspuns: ContSters163072 , utilizator 17:30, 6 Noiembrie 2010
~ Conținut șters la cerere ~
Ce va spune primarul e absurd.
Actiunea de partaj este imprescriptibila, putandu-se formula oricand.
Va trebui sa mergeti la notar sa va elibereze unb certificat de mostenitor
care sa faca dovada ca ati acceptat mostenirea.
Acceptarea mostenirii se paote face si tacit.
cleo1100 a scris:

.De ce esti obligat sa faci o succesiune atata timp cat aceste persoane sunt in viata ?

:rofl::D
un primar cu simtul umorului...daca nu-i expunerea dvs gresita

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa 100 de ani? adina mantas adina mantas Se mai poate deschide succesiunea dupa 100 de ani? Strabunicul meu avea niste terenuri, foarte valoroase. Nu stiu din ce cauza nu s-a facut succesiunea, de ce ... (vezi toată discuția)
Rol agricol (fiscal) la primarie dgmaster dgmaster Am rugamintea sa ma lamuriti in legatura cu caracterul rolului din registrul agricol al primariei. Faptul ca bunurile imobile sunt inscrise in registrul ... (vezi toată discuția)
Probleme cu mostenirea; oare mi-am pierdut drepturile? silentk6 silentk6 Buna ziua, am 21 de ani, sunt din Cta si am cateva intrebari cu privire la o mostenire. Mentionez ca nu am avut deloc bani de consultanta juridica, deci cu ... (vezi toată discuția)