Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna

Buna am si eu o intrebare.Astazi vorbind cu soacra mea am aflat ca este obligata de catre primarul din comuna unde sta ca trebuie sa faca in max 2 luni succesiunea pe terenurile pe care le detine ea si bunica mea daca nu primarul zice ca prin lege de la anu va pierde aceste propietati.Mi se pare o aberatie dar totusi nu ma pricep si as vrea sa stiu.De ce esti obligat sa faci o succesiune atata timp cat aceste persoane sunt in viata ?
~ Conținut șters la cerere ~
Ce va spune primarul e absurd.
Actiunea de partaj este imprescriptibila, putandu-se formula oricand.
Va trebui sa mergeti la notar sa va elibereze unb certificat de mostenitor
care sa faca dovada ca ati acceptat mostenirea.
Acceptarea mostenirii se paote face si tacit.
cleo1100 a scris:

.De ce esti obligat sa faci o succesiune atata timp cat aceste persoane sunt in viata ?

:rofl::D
un primar cu simtul umorului...daca nu-i expunerea dvs gresita