Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat

Doi prieteni sunt acuzati de furt calificat potrivit art 208-209 cp
In fapt:
-acestia au fost chemati de 3 indivizi(cunostinte) sa le predea cateva lucruri pt vanzarea lor,fara sa stie ca acestea provin din savarsirea unei infractiuni de furt dintr-o locuinta;
- a fost facut un flagrant (in sensul ca au fost prinsi cei 2 prieteni cu lucrurile in posesie pe strada) ;
-au fost batuti de catre organele de urmarire penala pt recunoasterea faptei mai sus mentionate;
- cei 3 indivizi nu au o identitate cunoscuta celor 2 prieteni

-un prieten are antecedente penale(dar o sa faca reabilitarea judecatoreasca)
-al doilea prieten nu are antecedente penale,este la facultate

Cum vedeti cazul?
Flagrant se numeste in acest caz?
Ce sanse au cei 2 prieteni ?
Acesta se mai numeste furt calificat daca nu au dovezi sa ii puna la locul faptei?

Astept cu interes raspunsurile dvs

Cu stima
Adrian Andrei:(
Cum sa nu aiba dovezi ,? Dovezile le-au gasit asupra lor, in speta bunurile furate.
Ma intreb , cei 3 indivizi de unde stiau ca ceilalti 2 sunt in posesia anumitor bunuri , si de ce pretindeau sa le fie predate?

Spuneti tot, fara ocolisuri , altfel ajungem la concluzii eronate.Oricum aveti protectia anonimatului .

Nu cumva s-au opus retinerii , si din aceasta cauza politistii i-au agresat?
Daca este savarsit de 2 persoane impreuna , este furt calificat .
Daca se constata ca cei 2 au avut o intelegere prealabila cu privire la furtul comis, ar putea fi acuzati si de infractiunea de asociere pentru savarsirea de infractiuni prev. art 323 c. pen , in concurs cu infractiunea de furt calificat.
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
aici eu cred,parerea mea,ca cei trei au fost pusi sau au facut vreo intelegere cu organele de cercetare
Nu au pretins sa le predea bunurile,acestea fiind date in scopul vanzarii
Agresarea a fost facuta la organul de urmarire penala,credeti ca este normal sa fii agresat si chiar daca te opui?(adik urmele se vedeau pe fata????!!!!!)
Asa cum v-am spus in postul anterior nu cunostea provenienta bunurilor
AdrianAndrei, utilizator
1- In intelesul art 465 C. proc. pen. este flagranta si infractiunea al carei faptuitor este surprins aproape de locul comiterii faptei cu orice obiecte de natura a-l presupune participant la infractiune.
2-Daca agresiunea s-a produs ca urmare a opunerii faptuitorilor la prinderea acestora , politistii nu au nicio vina. Daca in schimb , dupa ce au fost retinuti , au fost agresati sau supusi la rele tratamente , la sectia de politie , atuncise schimba povestea.
3-Daca cai 3 au denuntat furtul , ar putea scapa nepedepsiti, deoarece in caz contrar puteau fi acuzati de comiterea infractiunii de tainuire.
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
eu cred ca stiau ca lucrurile acelea,au fost obtinute ilegal.chiar daca nu stiau ca sunt furate.

ziceati ca cei 5 se cunosc.atunci,inseamna ca stiau si de statutul lor infractional,unul despre celalat.

itelegere cu politia ar putea sa fie,deaorece de obicei,pentru solutionarea rapida a cauzei,se fac astfel de intelegeri.

ca sa imi fie mai clar:

3 persoane fura ceva obiecte din locuinta,chema doi prieteni,dupa ceva timp,si ii roaga sa le vanda?

daca doar le oferea spre vanzare,pot fi acuzati de alta infractiune,dar nu de furt.