Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Metoda comparatiei prin bonitare
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Metoda comparatiei prin bonitare

Avand in vedere ca in cadrul solutionarii dosarelor aflate pe rolul instantelor de judecata in care se efectueaza expertize tehnice de evaluare imobiliara, expertii tehnici desemnati folosesc metoda comparatiei prin bonitare bazandu-se pe utilizarea unor relatii de calcul diferite:

Ex: Vp = KxA (S+ G+T+E+D+B+R+C+V+P) x MxFxGsxHxGoxCrxUxZ
sau
Ex: Vp= K x (A+S+G+T+E+D+B+R+C+V+P) x MxFxGsxHxGoxCrxUxZ

si avand in vedere ca utilitatile sunt procente la suta din A (valoarea de baza), A neputand fi adunat cu aceste procente din A, va rog sa -mi comunicati care este relatia de calcul corect a fi aplicata, in vederea stabilirii unei practice comune de folosire de catre expertii tehnici evaluatori in realizarea unor rapoarte tehnice solicitate de catre parti si instantele de judecata.
MIRELA CONDRIUC, utilizator