Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de comodat

In data de 25 08 2004 am incredintat autoturismul Dacia 1300 spre folosinta 1 an de zile unei persoane care domiciliaza in alta localitate, intocmind la data de mai sus un contract de comodat. Dupa expirarea datei din contract respectiv 25.08.2005, am solicitat returnarea autoturismului sau contravaloarea lui stabilita prin contractul de comodat. Nu am mai putut gasi persoana cu care am intocmit contractul deoarece era plecata din tara. Apoi eu am plecat din tara intorcandu-ma de curand acasa am reinceput demersurile de recuperare a bunului dar la politie mi s-a spus ca nu pot sa fac plangere deoarece in baza contrctului de comodat e intelegere amiabila, apoi comodatarul nu doreste sa comunice cu mine. Ce pot sa fac in acest caz ca sa pot rezolva acesta situatie?
puteti formula o plingere penala.
pe cale civila nu mai puteti actiona intrucat s-a prescris dreptul material la actiune. incercati sa faceti plangere penala.
athe a scris:

pe cale civila nu mai puteti actiona intrucat s-a prescris dreptul material la actiune. incercati sa faceti plangere penala.

Si sa reclame in plangere ca ....? Ce sa reclame? Abuzul de incredere care este mai mult decat evident? Pai art. 213 Cod pen. arata clar ca actiunea penala se pune in miscare numai la plangerea prealabila iar art. 284 Cod pr. pen arata la fel de clar ca termenul de introducere al plangerii este de doua luni de la data cand victima stia cine este faptuitorul (sigur ca stia, doar a contractat cu el!).
Of,of,of! Dam raspunsuri fara rost si punem oamenii pe drumuri aiurea, fara sa verificam daca ceea ce zicem corespunde cu ceea ce zice legea.

@goghiu. NU mai aveti ce sa faceti si de altfel mi se pare ciudat ca acum, dupa atatia ani v-ati trezit sa revendicati o Dacia 1300 care astazi mai valoreaza probabil ceva mai mult decat un parbriz de Logan.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
athe a scris:

pe cale civila nu mai puteti actiona intrucat s-a prescris dreptul material la actiune. incercati sa faceti plangere penala.

Si sa reclame in plangere ca ....? Ce sa reclame? Abuzul de incredere care este mai mult decat evident? Pai art. 213 Cod pen. arata clar ca actiunea penala se pune in miscare numai la plangerea prealabila iar art. 284 Cod pr. pen arata la fel de clar ca termenul de introducere al plangerii este de doua luni de la data cand victima stia cine este faptuitorul (sigur ca stia, doar a contractat cu el!).
Of,of,of! Dam raspunsuri fara rost si punem oamenii pe drumuri aiurea, fara sa verificam daca ceea ce zicem corespunde cu ceea ce zice legea.

@goghiu. NU mai aveti ce sa faceti si de altfel mi se pare ciudat ca acum, dupa atatia ani v-ati trezit sa revendicati o Dacia 1300 care astazi mai valoreaza probabil ceva mai mult decat un parbriz de Logan.

si, totusi, cum se poate rezolva problema. contractul exista, justitie....