Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... legislatie bonus
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

legislatie bonus

poate sa-mi spuna cineva daca exista vreun text de lege care reglementeaza conditiile si procedura in care se acorda bonusurile?Noi vindem unele produse si vrem sa acordam niste bonusuri.
Care este regula?
Va multumesc.
Potrivit prevederilor CCMN pe anii 2007-2010, salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri. Formele de organizare a muncii si de salarizare ce se pot aplica sunt urmatoarele:
a) in regie sau dupa timp;
b) in acord;
c) pe baza de tarife sau cote procentuale din veniturile realizate;
d) alte forme specifice unitatii.
Adaosurile la salariul de baza sunt:
a) adaosul de acord;
b) premiile acordate din fondul de premiere, calculate intr-o proportie de minimum 1,5%
din fondul de salarii realizat lunar si cumulat;
c) alte adaosuri, convenite la nivelul unitatilor si institutiilor. In aceasta categorie puteti specifica bonusurile pe care vreti sa le acordati salariatilor. Este de preferat ca aceste bonusuri sa fie prevazute in Contractul colectiv de munca la nivel de unitate (daca este posibila intocmirea lui), in Regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca incheiat cu angajatul.
oare intrebarea se referea la bonusuri salariale?
mie mi se pare ca la bonusuri la vinzare produse (ceva de genul:
reduceri de pret sau "daca cumperi produsul asta , primesti gratuit si asta", etc) .
De acord.:)
Trebuia sa specifice la ce fel de bonusuri se referea : salariale sau bonusuri la vinzare produse #-o .
da, are dreptate sct. M-am referit la vanzare de produse, nu la bonusuri salariale.
Am specificat eu ca vindem unele produse, dar nu am fost destul de explicita.
Va rog sa-mi spuneti daca sunt obligat sa respect o anumita procedura.
Da vreau sa fac ceva de genul -primesti ceva gratis sau etc...
dati-mi va rog un text de lege, daca este obligatorie respectarea unei proceduri