Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara. Cum redactez un contract de munca cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara. Cum redactez un contract de munca cu salarizare in ...

Buna seara. Cum redactez un contract de munca cu salarizare in acord? De exemplu, pentru un zidar care primeste 60 euro /m cub si daca face mai mult primeste proportional cu cat a realizat. Unde adaug acesti 60 euro? La bonusuri, la prestatii suplimentare in bani, la alte adaosuri?Multumesc
Pentru angajatii care se incadreaza la salarizarea in acord, salariul va include salariul de baza minim brut orar pe tara, la care angajatorul poate adauga rubrici aferente adaosurilor sau bonusurilor de acord si modului de stabilire a acestora. Aceste aspecte vor fi trecute in contractul individual de munca si/sau in contractul colectiv de munca.
[ link extern ]
Adica nu se mai scrie salariul minim brut intreg, respectiv 4000 lei, ci se trece cat ii revine pe ora?Adaosul/bonusul se poate trece la rubricile deja existente de adaos sau bonus din modelul cadru CIM?

Cornel Vasile a scris:

Pentru angajatii care se incadreaza la salarizarea in acord, salariul va include salariul de baza minim brut orar pe tara, la care angajatorul poate adauga rubrici aferente adaosurilor sau bonusurilor de acord si modului de stabilire a acestora. Aceste aspecte vor fi trecute in contractul individual de munca si/sau in contractul colectiv de munca.
[ link extern ]

Asa reiese din acel articol ...