Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor nastere

Am o intrebare:conform carui contract colectiv de munca se acorda acest ajutor?Celui unic sau celui la nivel de ramura?Pentru ca articolele care stipuleaza acest lucru sunt diferite in cele doua contracte.

Multumesc.
Potrivit art.55 alin.4 lit.a C.fisc., următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităţilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave şi incurabile, ajutoarele pentru naştere, .....
Eu m-am uitat exclusiv la veniturile neimpozabile din codul fiscal. Aveti dreptate.
NASTUREL a scris:

Am o intrebare:conform carui contract colectiv de munca se acorda acest ajutor?Celui unic sau celui la nivel de ramura?Pentru ca articolele care stipuleaza acest lucru sunt diferite in cele doua contracte.

Multumesc.

Ajutorul de nastere se acorda in baza CCM-ului trecut de tine in cerere.
In principiu a celui care te avantajeaza.
Chiar daca ai CCM la nivel de unitate sau ramura, prevederile din ele nu au voie sa fie mai mici decat cele din CCMNN.
Daca sunt mai mari... foarte bine!
Ajutorul de nastere este venit neimpozabil (nu este de natura salariala), adica apare pe fluturas dar nu se retine nimic din el.
Este vorba de un venit mediu brut pe unitate conform CCMNN.
Totusi, daca esti bugetar(a) s-ar putea sa ai probleme cu legea 118/2010
In Legea nr.118/2010 nu se face nicio referire la acest tip de ajutor ...
Buna ziua,din nou

Am facut cerere la societate prin care solicit acordarea ajutorului de nastere.Cererea se incadreaza in termenul de 6 luni si am atasat si certficatul de nastere al copilului.

Ce credeti ca mi-au raspuns?Ca societatea nu imi poate onora solicitarea pentru ca am contractul individual de munca suspendat incepand cu data de 26.07.2010(copilul meu s-a nascut pe 02.06.2010).Chiar asa este?

Multumesc.