Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor nastere

Am o intrebare:conform carui contract colectiv de munca se acorda acest ajutor?Celui unic sau celui la nivel de ramura?Pentru ca articolele care stipuleaza acest lucru sunt diferite in cele doua contracte.

Multumesc.
Nu are nici o legatura faptul ca aveti contractul de munca suspendat, ei trebuie sa va platesca acest salariu.
Este o aberatie a acestora ... potrivit art.49 alin.4 C.mun., pe durata suspendării pot continua să existe alte drepturi şi obligaţii ale părţilor decât prestarea muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor de natură salarială de către angajator, dacă acestea sunt prevăzute prin legi speciale, prin contractul colectiv de muncă aplicabil, prin contracte individuale de muncă sau prin regulamente interne.
Prin urmare, aveti tot dreptul la primirea ajutorului de nastere ... promovati o actiune in instanta in termenul de 6 luni de zile de la data nasterii copilului.