avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drepturi din salariu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drepturi din salariu

buna ziua
lucrez intr-un salon de coafura cu contract de 4 ore pe zi si sunt platita la procent din incasari.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.cum pot obtine exemplarul 3 din contractul de munca in conditiile in care angajatorul nu doreste sa mi-l dea
2. cum pot afla daca imi sunt platite contributiile la stat, tinand cont de faptul ca, angajatorul imi opreste din salar contravaloarea cartii de munca
3. ce semne de intrebare ar trebui sa-mi pun in conditiile in care angajatorul nu imi da sa semnez stat de plata?
cu stima, geanina hujei
Cel mai recent răspuns: geanyna2 , utilizator 10:31, 28 Noiembrie 2010
1. Prezentul contract individual de munca sa incheiat in doua exemplare, cate unul
pentru fiecare parte. (extras din model contract individul de munca cadru legal).
2. Puteti merge la finante si intreba
3. Mari semne de intrebare avand in vedere ca ar trebui sa semnati aceste state.
Ca sa va convingeti ca aveti contract de munca inregistrat la ITM, fara sa faceti sesizare, puteti solicita angajatorului sa va completeze o adeverinta de venit pentru o banca (pe motiv ca vreti sa va faceti un card avantaje, de exemplu) si sa spuneti ca va este necesara si copia contractului de munca.

Sau, puteti solicita la ITM o copie de pe contractul dvoastra de munca.

In ceea ce priveste verificarea virarii contributiilor pentru dvoastra, puteti merge la Casa de pensii si sa solicitati o adeverinta cu stagiul de cotizare si de la Agentia de somaj, la fel
Rocristina cu respect la ceea ce spui tu. Acolo (casa de pensii, somaj, sanatate) va vedea doar daca a fost evidentiata prin declaratia fiscala. Propiu-zis platile le vede doar la fiananate, insa nu nominal ci total pe societate.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Noiembrie 2010
ContSters145137, utilizator
da scuze, exemplarul 2 din contract, exemplarul care trebuie sa stea la angajat
eduard_ a scris:
Rocristina cu respect la ceea ce spui tu. Acolo (casa de pensii, somaj, sanatate) va vedea doar daca a fost evidentiata prin declaratia fiscala. Propiu-zis platile le vede doar la fiananate, insa nu nominal ci total pe societate.

Ba da, vede sumele pentru care s-au retinut contributiile obligatorii, exact cum spune rocristina.

Alte discuții în legătură

Carte munca adinaspiridon75@yahoo.com adinaspiridon75@yahoo.com unde pot reclama anonim ca nu mi se face carte de munca (vezi toată discuția)
Despre pensie mihaimares59 mihaimares59 Va salut .Curind urmeaza sa depun dosarul de pensie gratie legii 380/2013. Intrucit actualmente sint angajat la o firma cu Contrac de munca , v-as ruga ... (vezi toată discuția)
Carnete de munca Gugiu Alina Claudia Gugiu Alina Claudia buna seara? am o nelamurire in legatura ce carntele de munca?as dori sa stiu daca se mai fac,daca mai sunt valabile, am inteles ca de 2 ani de zile e o lege ... (vezi toată discuția)