Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte munca

unde pot reclama anonim ca nu mi se face carte de munca
La Inspectoratul Teritorial de Munca din judetul de domiciliu sau ITM Bucuresti.
1. O reclamatie anonima nu va fi luata in consideratie de nici o institutie.
2. Nu e nimic rusinos sau ilegal sa ceri sa ti se intocmeasca un carnet de munca, asa ca nu vad de ce sa nu va dezvaluiti identitatea.
3. Daca ati inceput sa lucrati dupa data de 01.04.2001 nu va mai este necesar carnetul de munca. Toata perioada lucrata de dvs. este evidentiata la Casa de Pensii, la Casa de Asigurari de Sanatate si la Agentia de Somaj, cu stagiile corespunzatoare de cotizare.
4. Vrea sa spun ca nu mai este obligatoriu carnetul de munca. Orice angajator emite si trimite declaratiile lunare nominale la Pensii, Sanatate si Somaj, declaratii in care sunt specificate, pe fiecare salariat, orele lucrate, orele nelucrate,pe cauze, venitul primit, contributiile retinute etc.
5. Daca doriti sa stiti stagiul de cotizare (vechimea in munca) mergeti la Casa de Pensii de care apartineti si cereti o adeverinta cu stagiul de cotizare (vi se da pe loc, achitand 15 lei) si veti vedea vechime in munca, de la 01.04.2001 si pana in prezent, pe fiecare angajator al dvs., daca a platit sau nu contributiile aferente.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
adinaspiridon75@yahoo.com a scris:

unde pot reclama anonim ca nu mi se face carte de munca

Petitiile anonime sunt clasate , potrivit dispozitiilor OG nr.27/2002.
Pueteti sa reclamati orice abuz facut de angajator, va fi data in lucru si solutionata plingerea doar daca este identificata persoana care face plingerea.
Va pot confirma faptul ca nu se i se va aduce la cunostinta angajatorului ca dvs sunteti petitionarul acest aspect ramane necunoscut reprezentantului legal al societatii.