Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

As dori sa intentez o actiune de divort si as vrea sa stiu cum procedez,ce acte trebuie,cat ma costa.daca nu am venituri cum se poate rezolva?eu sunt acasa cresc copil de un an.nu am venituri momentan dar sotul e violent cu mine si as vrea sa stiu inafara de divort ce sanctiuni i se pot da si daca mai are drept de a-si vedea copilul in aceste conditii.
va adresati judecatoriei de pe raza ultimului domiciliu comun, cu urmatoarele acte:
-certificat casatorie in original
-copie dupa buletinul dvs si certificatul dvs de nastere
copie certificat nastere copil
cerere de divort motivata in drept si in fapt
chitanta cu care dovediti plata taxei de timbru de 39 lei sau 8 lei, daca nu realizati venituri sau acestea sunt sub minimul brut pe economie
timbru judiciar de 0.3 lei
daca nu e decazut din drepturile parintesti, va avea dreptul de a-si vedea copilul
Trebuie sa formulati o cerere adresata judecatoriei de la domiciliul comun, aratand motivele pentru care solicitati desfacerera casatoriei.
Trebuie sa mergeti personal, sa aveti actul de casatorie in original, copii ale certificatelor de nastere pentru copiii minori.
Va trebui sa achitati taxa de timbru si , daca nu aveti venituri, sa formulati o cerere de ajutor public judiciar prin care sa aratati si sa dovediti ca nu aveti venituri.
Veti depune cererea de divort in 2 exemplare si Judecatorul de serviciu va va indruma daca lipseste ceva.
Daca au avut loc acte de violenta va recomand sincer sa solicitati ajutorul organelor de politie, pastrand eventuale procese verbale intocmite de acestia.
Incercati sa cautati sprijin si la o asociatie sau fundatie pentru mame abuzate. Aveti dreptul sa fiti si libera si fericita iar sotul dvs. NU are nici un drept sa va trateze asa cum spuneti.
Incercati sa rezolvati situatia in care va aflati si veti vedea ca veti gasi solutie, fie ca e vorba de divort, fie ca sotul isi va schimba comportamentul.
Veti decide singura. Cereti ajutor si chiar il veti obtine.

succes
av. Ileana Schwarz
As vrea sa intreb daca sotul isi mai poate vedea copilul daca m-a lovit si m-a jignit el fiind violent la nervi si ce pot face.politia a fost chemata dar mi s-a spus ca justitia se ocupa si nu i-au facut nimic.eu stau cu mamam si el pretinde dupa ce ne-a jignit si m-a lovit cu piciorul in burta ca vrea sa-si vada copilul si vine.dar eu sunt obligata sa il mai primesc daca se poarta urat.politia vad ca nu se baga.si la politie e cuminte,o face pe smeritul.apoi bani nu da ,mai mult mama ne tine.daca poate fi obligat sa dea bani pt.copil cat cer eu nu 50 sau pe aproape ca eu am doar 200 lei alocatie si nu pot creste copil cu acesti bani.in schimb are leasing pt.masina la care nu renunta.vrea copil dar sponsorizat de mamam si apoi se poarta urat si eu stau in saracie si el isi plateste masina si ma si bate.ce pot face?
nu sunteti obligata sa-l primiti in casa. daca nu-l lasati sa-si vada copilul, e posibil sa isi ceara dreptul in instanta.
pana la divort, cereti pensie alimentara in instanta. va plati 1/4 din veniturile sale permanente
cum adica in instanta?adica trebuie intai sa ceara divort,nu?dar daca m-a lovit mai are drept sa fie tata?nu dedade din drepturi?m-a lovit cu copilul in brate cu piciorul in burta.de ce sa mai vada copilul?sa-l mai las in casa cand nu da niciun ban si a tipat si la mine si la mama care ii creste copilul de multe ori din pensia ei?ce face legea pt.femei daca barbatii se poarta asa?nu platesc nimic?si deci cum pot cere pana la divort pensie alimentara daca el nu vrea sa dea?dar copilul vrea sa-l vada...