avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte pt casa...mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte pt casa...mostenire

Parintii mei au casa cumparata de catre bunicii mei si actele sunt facute pe bunici, unul dintre bunici a decedat.acuma eu as vrea sa fac actele pe numele meu. Cum trebuie sa procedez? Fratii tatului meu (bunicii sunt parintii tatalui meu) nu au pretentii la casa. Eu mai am 2 surori si nici ele nu au nimic impotriva. Trebuie dezbatuta mostenire?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 02:04, 30 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie dezbatuta mostenirea dupa bunici.
Daca fratii tatalui dvs nu au pretentii, pot da declaratii de renuntare la mostenire, iar tatal dvs va ramane unic mostenitor.
Dupa dezbaterea mostenirii, se intocmeste documentatia cadastrala, iar tatal dvs va poate face un contract de donatie (fie simpla, fie cu clauza de uzufruct viager, adica intrare in posesie dupa deces). Surorile dvs nu trebuie sa fie prezente.
Raluca Balan a scris:

Trebuie dezbatuta mostenirea dupa bunici.
Daca fratii tatalui dvs nu au pretentii, pot da declaratii de renuntare la mostenire, iar tatal dvs va ramane unic mostenitor.
Dupa dezbaterea mostenirii, se intocmeste documentatia cadastrala, iar tatal dvs va poate face un contract de donatie (fie simpla, fie cu clauza de uzufruct viager, adica intrare in posesie dupa deces). Surorile dvs nu trebuie sa fie prezente.

Si cam cat m.ar costa totul?
Ultima modificare: Joi, 9 Noiembrie 2017
Cimpoi, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti cu actele la un birou notarial. Nu exista un pret standard. Depinde de zona, de suprafata casei, de anul constructiei, din ce e facuta casa, de ce suprafata are terenul, de categoria de folosinta (cati mp curti constructii, cati mp arabil, cat fanete etc), daca e in intravilan sau in extravilan etc.
Dar prin donatie se poate?
Cimpoi a scris:

Dar prin donatie se poate?


Nu neaparat.
Puteti încheia și vânzare cumpărare, daca ii achitați tatălui prețul la modul concret.
Sau întreținere, daca sunteti dispus să îl îngrijiți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa ambii parinti decedati V.Dinca V.Dinca Buna ziua, speta mea este urmatoarea: Doresc sa deschid o succesiune dupa parintii mei care sunt decedati de 35 de ani tatal si 16 ani mama. Mai am un ... (vezi toată discuția)
Mostenire locuinta ConstantinCS ConstantinCS Buna ziua, As dori sa stiu, daca in cazul in care am facut investitii in reconstructiua unei case cu acordul proprietarului, in ideea ca acea casa ne va ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral - iesire din indiviziune 4law 4law [b]Speta se prezinta astfel [/b] Bunicii mei au avut 4 fii. Bunicul a decedat in 1966 de pe urma sa ramanand : 200mp arabil, 6000mpfanete, ... (vezi toată discuția)