Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate

Buna ziua , va rog frumos daca poate cineva sa-mi spuna cum se inregistreaza o chitanta fara factura , exemplu chitanta emisa de Asirom ,asigurare fara factura , pentru ca programul meu de contabilitate imi spune ca nu este valida inregistrarea 635-5311, Multumesc
pai e pe 613 ch cu asigurarile
da imi cer scuze , cheltuiala cu asiromul e 613, dar spre exemlu taxa permis de pescuit tot chitanta fara factura , cum inregistrez?
Taxa permis - puteti trece pe 635 cu un analitic alte taxe.
Am sa va spun cum inregistrez eu polita de asigurare.

471=401 pe baza politei de asigurare.
Plata cu chitanta 401=5311.
Apoi lunar,in functie de perioada pe care ati incheiat polita ,cu valoarea politei / nr. luni :
613=471

Doar este o cheltuiala in avans nu-i asa ?
Nu este o cheltuiala in avans pentru exercitiul financiar viitor.