avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate

Buna ziua , va rog frumos daca poate cineva sa-mi spuna cum se inregistreaza o chitanta fara factura , exemplu chitanta emisa de Asirom ,asigurare fara factura , pentru ca programul meu de contabilitate imi spune ca nu este valida inregistrarea 635-5311, Multumesc
Cel mai recent răspuns: Finexpert Grup SRL , Consultant fonduri europene 08:21, 12 Noiembrie 2010
pai e pe 613 ch cu asigurarile
da imi cer scuze , cheltuiala cu asiromul e 613, dar spre exemlu taxa permis de pescuit tot chitanta fara factura , cum inregistrez?
Taxa permis - puteti trece pe 635 cu un analitic alte taxe.
Am sa va spun cum inregistrez eu polita de asigurare.

471=401 pe baza politei de asigurare.
Plata cu chitanta 401=5311.
Apoi lunar,in functie de perioada pe care ati incheiat polita ,cu valoarea politei / nr. luni :
613=471

Doar este o cheltuiala in avans nu-i asa ?
Nu este o cheltuiala in avans pentru exercitiul financiar viitor.

Alte discuții în legătură

Asigurare auto costicul costicul Am o asigurare casco si una rca. cum le inregistrez, in 613 sau 471? si chitantele?casco are plata trimestriala iar rca l-am platit integral. (vezi toată discuția)
Polite de asigurare adriana_ramona adriana_ramona As vrea sa stiu cum este corect sa inregistrez plata cu primele de asigurare a autoturismelor si utilajelor. Eu m-am gandit astfel: 1. se inregistreaza ... (vezi toată discuția)
Inregistrare asigurare rca florina123 florina123 1. Am achizitie RCA in luna mai 471 = 401 2. In luna iunie plata 401 = 5311/5121 3. Cheltuiala asigurare RCA in iunie 613 = 471 Va rog sa-mi spuneti ... (vezi toată discuția)