Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Asigurare auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Asigurare auto

Am o asigurare casco si una rca. cum le inregistrez, in 613 sau 471? si chitantele?casco are plata trimestriala iar rca l-am platit integral.
~ Conținut șters la cerere ~
Deci:
1. RCA-ul l-am platit integral in ianuarie - trec in 613 si chitanta 401=5311
2. CASCO este trimestriala si am platit doar prima rata, restul il voi plati trimestrial - trec polita integrala in 471, prima rata 401=5311 si restul chitantelor pe care le voi plati ????????????? Scuze pt nestiinta mea!
Asa cum va scris mai sus si colegul meu @GabiptrVoi incerc sa explic inca o data etapele de inregistrare ale acestor doua asigurari.

1. Pentru RCA inregistrati plata 401=5311.
In luna februarie constituiti cheltuiala pentru lunile ianuarie si februarie aferente acestei polite RCA. 613=401.
In acelasi timp inregistrati si cheltuiala in avans pentru cele 10 luni ramase. 471=401.
Lunar diminuati soldul lui 471 cu cheltuiala aferenta politei(cont 613).

2. Polita CASCO o inregistrati asemanator ,chiar daca ea se plateste trimestrial.
Plata pentru primul trimestru este deja efectuata asa ca aaveti tot 401=5311.
Ratele achitate le inregistrati in cont 613,ptr. lunile ianuarie si februarie,iar restul ca si cheltuiala in avans(ct. 471).
In martie veti scoate din 471 suma aferenta acestei luni din rata trimestriala. 613=471.
Si probabil veti achita cea de a doua rata a Politei CASCO.Inregistrarile vor fi aceleasi.
Multa bafta va doresc!

Gabriela Ionescu
intreb: daca rca a fost achizitionat in luna a 2-a N si expira in luna a 2-a N+1, ar fi normal ca prima luna in care constitui cheluiala sa fie februarie N ?
exemplu:
achizitie rca: 471 = 401 = 120 lei
plata furnizor: 401 = 5311/5121 = 120 lei
120:12 = 10 lei/luna
inregistrare cheluiala aferenta lunii februarie N: 613 = 471 = 10 lei
si tot asa, lunar, pana la trecerea sumelor din 471 pe cheluiala in 613