Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general polite de asigurare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

polite de asigurare

As vrea sa stiu cum este corect sa inregistrez plata cu primele de asigurare a autoturismelor si utilajelor.
Eu m-am gandit astfel:
1. se inregistreaza valoarea politei 471=401 ( dar este corect sa apara in jurnalele de cumparari?, din moment ce nu este factura)
2. cand platim prin banca rata lunara sau trimestriala 401=5121 si 613=471-valoare aferenta pentru exercutiul financiar in curs.
sau
cand platesc prin banca rata respectiva trec pe 613 valoarea ce se refera pentru 2010 si pe 471 valoarea ce este pentru 2011, urmand ca in 2011 sa ma descarc pe cheltuieli
1. polita de asigurare tine loc de factura (si este fara TVA);
2. este corecta varianta a doua, conform contabilitatii "de angajament"; prima este pe vechea contabilitate - "de casa".

Succes!
multumesc! Deci sa inteleg mai bine: polita de asigurare tine loc de factura, dar nu e neaparat sa o inregistrezi in jurnalul de cumparari. Ca nu vreau sa am probleme cu D394
adriana_ramona a scris:

multumesc! Deci sa inteleg mai bine: polita de asigurare tine loc de factura, dar nu e neaparat sa o inregistrezi in jurnalul de cumparari. Ca nu vreau sa am probleme cu D394

Asa este, nu trebuie inregistrata in Jurnalul de cumparari.
fplopeanu a scris:

1. polita de asigurare tine loc de factura (si este fara TVA);
2. este corecta varianta a doua, conform contabilitatii "de angajament"; prima este pe vechea contabilitate - "de casa".

Succes!

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti unde pot gasi scris faptul ca polita de asigurare tine loc de factura.
Multumesc!
iuliancu, utilizator
Am purtat corespondenta cu MF si am confirmarea dumnealor pe aceasta tema, dar nu o am la indemana...