Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

BUNA ZIUA
DORESC SA DIVORTEZ DUPA 7 ANI DE CASATORIE SI AM DOI COPII MINORI PE CARE DORESC SA I AM IN INTRETINEREA INTREBAREA MEA ESTE :DACA DIVORTEZ RAMAN CU COPII PE DRUMURI SI CU DATORIILE ACUMULATE IN TIMPUL CASATORIEI DACA APARTAM IN CARE LOCUIM ESTE TRECUT PE NUMELE NOSTRU DAR A RAMAS IN URMA DECESULUI SOCRILOR MEI MENTIONEZ CA AM FACUT INVESTITII IN EL SI AM MULTE DATORII LA BANCI PE NUMELE MEU VA ROG SA MI DATI UN RASPUNS URGENT
cum e apartamentul pe numele vostru, dar ramas in urma decesului socrilor?
Divortul este una si partajul este alta.
Sunt 2 actiuni diferite: puteti sa divortati, dar partajul sa il faceti oricand doriti.
In actiunea de partaj puteti solicita incredintarea catre dvs, a apartamentului. Aceasta numai daca apartamentul este cumparat de dvs. si sotul in timpul casatoriei.
apartamentul nu a fost cumparat de noi personal,ci de soacra mea dar l-a trecut in momentul cumpararii pe numele nostru
dar cu datoriile ce se intampla care sunt pe numele meu ,raman cu ele in caz de divort sau se impart?
sotul e coplatitor la credit?
daca banii luati de la banca au fost folositi de amandoi, puteti cere la partaj o cota mai mare din bunuri, tocmai pt ca dvs ramaneti cu aceste datorii.