Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arest in cursul judecatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arest in cursul judecatii

buna seara
in data de 28 sept.s-a hotarat,in cursul urmaririi penale prelungirea mandatului cu 20zile.ulterior,in 19oct.s-a prezentat rechizitoriul si s-a dispus mentinerea starii de arest.atacat cu recurs.respins.pana la cate zile se poate prelungii starea de arest in cursul judecatii?de cate ori se poate cere eliberarea sub control judiciar?exista o periodicitate stabilita?
In cursul judecatii starea de arest se verifica periodic dar nu mai tarziu de 60 de zile. Se poate cere de cate ori exista motive intemeiate liberarea provizorie sau revocarea.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Teoretic, in cursul judecatii o persoana poate sta in arest preventiv pana la jumatate din maximul pedepsei infractiunii respective. In timpul judecatii arestul se verifica pe 60 de zile, nu se prelungeste, este intr-un fel perpetuu. Liberarea se poate cere oricand, dar cu o anumita masura...