Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cerere de liberare provizorie art 160 cpp
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cerere de liberare provizorie art 160 cpp

Art. 1602: Conditiile liberarii

(1) Liberarea provizorie sub control judiciar se poate acorda in cazul infractiunilor savarsite din culpa, precum si in cazul infractiunilor intentionate pentru care legea prevede pedeapsa inchisorii ce nu depaseste:
18 ani.

sau 12 ani?
care este anul "corect"?
Pentru ca am gasit aceste informatii pe internet si nu stiu care an este de actualitate 12 sau 18?
ContSters125947, utilizator
Nu. Puteti introduce o noua cerere imediat dupa introducerea unei cereri de prelungire a arestarii preventive de catre procuror (29 zile). Altfel cererea va va fi respinsa ca prematura.

Este mai indicata cererea de tipul asta sub control judiciar decat cea de judecare in stare de libertate, are sanse mai multe ?
Nu se mai poate face o noua prelungire pentru ca s-au facut deja, din cate stiu se poate face doar de 2 ori. adica pentru 60 zile(cumulat) .
.daca o sa primeasca mentinerea starii de arest preventiv se poate depunse o cerere in baza art 160 cpp sau nu?
Are mai mult "farmec" daca e facuta de mine sau de unul din parinti?
Daca fapta pentru care e in arest preventiv e inselaciune ar putea fi respins din nou recursul?
Va multumesc?
Cererea de liberare provizorie sub control judiciar trebuie semnata de inculpat.
Poate sa o faca avocatul dvs.
Poate ca ar fi mai indicata o cerere de liberare pe cautiune daca sunt indeplinite cerintele legii.Din punctul meu de vedere ar avea sanse mai mari aceasta cerere.

avocat Claudiu Lascoschi
Dar aceea ce a nu parasi tara, orasul de ce ar fi refuzata?
Chiar nu pot sa inteleg de ce se miseaza atat de mult pe arest preventiv..!
Cu atat mai mult cu cat fapta nu are legatura cu atatcul le persoana iar cand e vorba de inselaciune nici probele nu ar putea fi "afectate" de starea lui de libertate!
Daca recursul a fost respins de tribunal nu se poate merge mai " sus" cu un nou recurs?
Sigur se poate face recurs si cand se da MENTINEREA STARII DE AREST PREVENTIV?