Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA INREGISTRARE PLATITOR TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

INREGISTRARE PLATITOR TVA

In luna octombrie am ajuns la suma pentru care trebuie sa devin platitor de tva cum ma inregistrez la finante care este procedura, modificarea dec. vector fiscal sau lata instiintare? va multumesc
Potrivit art. 152 alin. (6) din Codul fiscal, persoana impozabila care aplica regimul special de scutire si a carei cifra de afaceri, prevazuta la alin. (2), este mai mare sau egala cu plafonul de scutire în decursul unui an calendaristic, trebuie sa solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art.153, in termen de 10 zile de la data atingerii sau depasirii plafonului. Data atingerii sau depasirii plafonului se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei în care plafonul a fost atins sau depasit. Regimul special de scutire se aplica pâna la data înregistrarii în scopuri de TVA, conform art.153. Daca persoana impozabila respectiva nu solicita sau solicita înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente au dreptul sa stabileasca obligatii privind taxa de plata si accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit sa fie înregistrat în scopuri de taxa, conform art.153.
Prin declaratia 010 deveniti platitor de tva trimestrial daca nu efectuati achizitii intracomunitare.(consultati in ce conditii deveniti platitor lunar de tva).
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil