Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere pentru lipsire de libertate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere pentru lipsire de libertate

Buna ziua, as vrea sa va expun o problema pe care o traiesc pe propria piele. in urma cu un an de zile am participat la sedinta cu locatarii din blocul in care locuiesc, sedinta pe care o organizase fostul presedinte pentru a discuta problemelle existente la momentul respectiv( somatii raja de intrerupere a apei si radet ag termic). Ca urmare a faptului ca incepusem si o expertiza contabila pentru a se constata daca pe perioada activitatii admin exista vreun prejudiciu adus asociatiei eu care lucrasem la expertiza pentru ca sunt contabil stiam de existenta unor chitante duble si i-am atras atentia in fata oamenilor pentur a da explicatii. Binenteles ca a reactionat violent ba chiar a incercat sa ma loveasca iar locatarii au hotarat ca e mai bine sa ne predea documentele ba chiar am chemat si politia ca sa fie martora. Fostul presedinte a luat documentele si eu impreuna cu mama mea si cu el am mers la cenzorul care la mo respectiv avea probleme de sanatate ce nu ii permiteau deplasarea din pat. pentrua face unproces verbal pe care ultrior ambele parti sa le semneze. iar administratora a ramas in continuare cu locatarii afara la sedinta. intre timp s-a sunat si al politie . in timp ce ne aflam la cenzor si faceam procesul verbal administratora a sunat-o pe aceasta si ii spunea ca este impiedicata de locatari sa plece. repet eu , mam si presedintele eram cu cenzora. Ulterior dupa ce am finaloizat procesul verbal am coborat la scara blocului unde se desfasura sedinta si sosise si politia care a fost martora la predarea documentelor si care nu a constatat vreun conflict sau o lipsire de libertate a vreunei persoane . Ulterior dupa ceva timp a primit acasa de la politie o citatie prin care eram chemata eu , mama, si inca 2 persoane din bloc in calitate de faptuitori ( a lipsi-to de libertate pe administratora- asta era acuzatia ei). Am fost la sectie am dat declaratie toti inclusiv presedintele dupa cateva luni am primit de la parchet o adresa [pron care procurorul a dispus neinceperea urmaririi penale asupra noastra pentru ca faptua nu exista. In acea adresa se specifica faptul ca poate fi contestata in termen de 20 de zile la primul procuror al parchetului. Admin a continuat si a contestat rezollutia primului procuror si din nou a primit raspuns cu NUP. Ultima calede atac a fost in instanta unde acum o saptamana am primit citatie in calitate de intimati sa ne prezentam la judecatorie in acest proces. Avocata admin a depus o intampinare cum ca ar vrea sa audieze pe cenzora care etse martor cheie in acest proces, care a fost sunata de catre admin cum ca locatarii nu o lasa sa plece. Intreb o discutie telefonica etse proba in instanta una la mana noi eram langa acest presupus martor, 2. daca a fost sunata nu a si vazut ca era operata si nu se putea da jos din pat. 3. Daca ar depune marturie mincinoasa exista riscul de a pati noi ceva . Repet exista un bloc intreg martor la acea sedinta care ar putea confirma cele spuse de noi. Consider ca etse o rautate din partea admin care vrea sa ne sperie ca sa nu continuam cu procesul penal pentru delapidare pe care l-am intentat deja si care sta pe loc datorita unei expertiza pe care lumea refuza sa o plateasca datorita costurilor foarte ridicate. Va rog o incurajare si un sfat pentru niste persoane care sunt ingrijorate si stanjenite de situatia prin care trec. Multumesc
Din cele relatate,nu are nici o sansa sa va acuze de lipsire de libertate.deja sa judecat fondul,acum sunteti in recurs la tribunal.Se va da aceeasi solutie,deoarece in recurs,nu se mai accepta martori,sau alte probe,decat probele in inscrisuri,Alte porbe numai in cazuri exceptionale.Dupa finalizarea procesului,daca se va mentine soluita,puteti depune plangere impotriva dansei,pentru denuntare calomnioasa..presupusii martori mincinosi,vor raspunde si ei penal,pentru marturie mincinoasa.
Parerea mea este ca nu veti avea probleme.
Aveti dreptul de a va angaja avocat pt recurs iar cheltuielile cu avocatul le va suporta administratorul.

avocat Claudiu Lascoschi
deci nu cred ca e recurs asta fiindca noi practic nu am ajuns niciodata in fata instantei pana acum, ci totul s-a intamplat la nivelul sectia de politie si parchet. Prima rezolutie a procurorului a fost NUP. Apoi avea dreptul sa conteste aceasta rezolutie in 20 de zile a facut-o dar i s-a comunicat numai ei si la fel tot NUP cu precizarea procurorilor ca fapta nu exista. si acum a ales ultima cale de atac a contestat rezolutia primului procuror al parchetului in instanta si am fost citatui la judecatorie. Si aici cerea avocata ei proba cu martor si inceprea urmarii penale . Deci ma gandesc ca din oment ce 2 procurori ai studiat dosarul si declaratiile si au dat NUP acum in ultima faza vrea proba cu martori, consider ca treb sa solicite asta cand a depus plangea prima oara nu din mom ce sustine cu atata vehementa cu a fost sechestrata si mai mult decat atat nu a spus agentilor de politie care s-au prezentata la fata locului ca pana al venirea lor a fost sechestrata. Nu inteleg de ce asemenea cazuri se plimba prin instante fara probe concludente, pai la sfarsit tu vrei proba cu martori....e cusuta cu ata alba treaba asta, noi a angajat un avocat si am cerut o amanare ca sa consute dosarul mai in detaliu sunt curioasa la urmatoarea infatisare daca accepta instanta proba cu martorul cheie propus de petenta. CE PARERE AVETI?
ANCA-ELENA, utilizator
Pai a-ti spus ca a-ti primit citatie in calitate de intimati.asta inseamna ca va aflati in faza de recurs.
da asa scrie in calitate de intimat.....iar ca fond scrie - plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata ( art.278 ind. 1 C.p.p)