Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere pentru lipsire de libertate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere pentru lipsire de libertate

Buna ziua, as vrea sa va expun o problema pe care o traiesc pe propria piele. in urma cu un an de zile am participat la sedinta cu locatarii din blocul in care locuiesc, sedinta pe care o organizase fostul presedinte pentru a discuta problemelle existente la momentul respectiv( somatii raja de intrerupere a apei si radet ag termic). Ca urmare a faptului ca incepusem si o expertiza contabila pentru a se constata daca pe perioada activitatii admin exista vreun prejudiciu adus asociatiei eu care lucrasem la expertiza pentru ca sunt contabil stiam de existenta unor chitante duble si i-am atras atentia in fata oamenilor pentur a da explicatii. Binenteles ca a reactionat violent ba chiar a incercat sa ma loveasca iar locatarii au hotarat ca e mai bine sa ne predea documentele ba chiar am chemat si politia ca sa fie martora. Fostul presedinte a luat documentele si eu impreuna cu mama mea si cu el am mers la cenzorul care la mo respectiv avea probleme de sanatate ce nu ii permiteau deplasarea din pat. pentrua face unproces verbal pe care ultrior ambele parti sa le semneze. iar administratora a ramas in continuare cu locatarii afara la sedinta. intre timp s-a sunat si al politie . in timp ce ne aflam la cenzor si faceam procesul verbal administratora a sunat-o pe aceasta si ii spunea ca este impiedicata de locatari sa plece. repet eu , mam si presedintele eram cu cenzora. Ulterior dupa ce am finaloizat procesul verbal am coborat la scara blocului unde se desfasura sedinta si sosise si politia care a fost martora la predarea documentelor si care nu a constatat vreun conflict sau o lipsire de libertate a vreunei persoane . Ulterior dupa ceva timp a primit acasa de la politie o citatie prin care eram chemata eu , mama, si inca 2 persoane din bloc in calitate de faptuitori ( a lipsi-to de libertate pe administratora- asta era acuzatia ei). Am fost la sectie am dat declaratie toti inclusiv presedintele dupa cateva luni am primit de la parchet o adresa [pron care procurorul a dispus neinceperea urmaririi penale asupra noastra pentru ca faptua nu exista. In acea adresa se specifica faptul ca poate fi contestata in termen de 20 de zile la primul procuror al parchetului. Admin a continuat si a contestat rezollutia primului procuror si din nou a primit raspuns cu NUP. Ultima calede atac a fost in instanta unde acum o saptamana am primit citatie in calitate de intimati sa ne prezentam la judecatorie in acest proces. Avocata admin a depus o intampinare cum ca ar vrea sa audieze pe cenzora care etse martor cheie in acest proces, care a fost sunata de catre admin cum ca locatarii nu o lasa sa plece. Intreb o discutie telefonica etse proba in instanta una la mana noi eram langa acest presupus martor, 2. daca a fost sunata nu a si vazut ca era operata si nu se putea da jos din pat. 3. Daca ar depune marturie mincinoasa exista riscul de a pati noi ceva . Repet exista un bloc intreg martor la acea sedinta care ar putea confirma cele spuse de noi. Consider ca etse o rautate din partea admin care vrea sa ne sperie ca sa nu continuam cu procesul penal pentru delapidare pe care l-am intentat deja si care sta pe loc datorita unei expertiza pe care lumea refuza sa o plateasca datorita costurilor foarte ridicate. Va rog o incurajare si un sfat pentru niste persoane care sunt ingrijorate si stanjenite de situatia prin care trec. Multumesc
Nu sunt sanse sa "intoarca",in instanta solutia data de procuror.
Pe de alta parte,pentru cultura dvs generala,nu puteti efectua o expertiza,pentru ca nu sunteti probabil expert inscris in corpul expertilor,iar chiar daca ati fi, dvs va aflati in conflict vadit de interese,iar concluziile dvs nu ar fi putut fi impartiale.
pai nu a efectuat eu expertiza, nu stiu ce ati inteles dumneavoastra din ce am scris eu mai sus , eu lucrez la un cabinet de contabilitate si am lucrat la expertiza asociatiei pentru ca expertul cu care lucrez a fost ales ca sa efectueze expertiza eu am ajutat doar. Si binenteles ca am depistat evidenta dubla am facut niste copii xerox dupa chitantele mele originale si cele regasite la cotor si dupa registru de casa si am aratat oamenilor in ziua sedintei de acolo a plecat totul. Si fiindca i-am atras atentia administratorei ca o vom actiona in instanta ca sa se razbune si ca sa ne sperie a inventat presuspusul sechestru
Acum am citit mai atent.
Nu este recurs.Va aflati in prima instanta.
Dar situatia este aceeasi in ceea ce priveste dreptul de a va angaja avocat si suportarea cheltuielilor de partea adversa.
O lipsire de libertate e posibil sa fi avut loc dar daca ati plecat cu NUP aveti prima sansa in proces dar nu ar strica sa va aparati.
Trebuie vazut dosarul si felul in care s-au dat declaratiile in scris intrucat politia reformuleaza ceea ce spune persoana...

avocat Claudiu Lascoschi
ANCA-ELENA a scris:

Admin a continuat si a contestat rezollutia primului procuror si din nou a primit raspuns cu NUP. Ultima calede atac a fost in instanta unde acum o saptamana am primit citatie in calitate de intimati sa ne prezentam la judecatorie in acest proces.

Intimat

Parte intr-un proces care se afla in situatia unui parat in caz de recurs sau in alta cale de atac. Persoana impotriva careia se declara recursul.

In procesul penal, in calitate de intimat poate sa apara inculpatul sau partea responsabila civilmente.

eu nu inteleg.nu trebuia sa fie citata ca invinuit?va rog sa ma lamuriti.multumesc.
frank_kvitta, utilizator