avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice concesiune
Discuție deschisă în Achiziţii publice

concesiune

vreau sa-mi fac o casa si am gasit la o persoana un teren concesionat .vreau sa stiu daca dupa ce preiau concesiunea daca asa se face pot cumpara terenul .va multumesc
Cel mai recent răspuns: sofia1975 , utilizator 16:00, 23 Noiembrie 2010
In principiu ,orice teren concesionat poate fi achizitionat , insa vanzarea se face la pretul de piata conform unei evaluari a comisiei de vanzare ....deci nu se renteaza fiind mult mai avantajos sa platiti anual taxa de concesionare care este de obicei mica ....
B-)
Daca persoana a concesionat de la o institutie publica nu puteti concesiona de la ea si in nici un caz cumpara.Daca a concesionat de la o alta persoana juridica... cred ca e complicat si asa. Subconcesionarea este interzisa....art. 8 din oug 54.
va rog frumos sa-mi spuneti care e baza legala ce sta la baza concesionarii unui teren ce face parte din domeniul privat al statului.Cunosc baza legala pt terenurile prop publica a statului.Doar atat!?????//////

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atribuire directa sau obligatoriu licitatie teren? gillu gillu Buna seara. O societate are in concesiune terenuri domeniul public, piete. Este legal ca societatea sa atribuie direct unui comerciant un teren de 10 mp de ... (vezi toată discuția)
Subconcesiunea clau14 clau14 pot subconcesiona o parte a unui spatiu deja concesionat de o alta persoana de la Primarie? va multumesc pentru raspuns, dar ma puteti ajuta cu un model de ... (vezi toată discuția)
Concesiune bunuri publice. Ovidiujuncu01 Ovidiujuncu01 Buna seara. Va rog sa ma ajutați cu câteva răspunsuri. O persoana juridică a deținut un contract de concesiune a unui teren si clădire intr-o comuna. ... (vezi toată discuția)