Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cesiune parti sociale, recodificare, schimbare sediu
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cesiune parti sociale, recodificare, schimbare sediu

as vrea un sfat in legatura cu urmatoarea situatie; am o cesiune firma, se schimba doar actionariatul, sediul si as vrea sa fac si recodificarea ob de activitate . vreau sa stiu ce trebuie sa cuprinda hotararea AGA si actul aditional, unde trebuie sa specific ca se face si recodificarea(in hotarare sau actul aditional) si de asemenea unde trebuie sa pun contorul de cuvinte.
Recomandarea mea este sa nu faceti aditional la actul constitutiv, ci sa refaceti actul constitutiv cu noile modificari - mai nou, registrul cere statut actualizat pentru orice modificare (in afara de puncte de lucru).
Astfel, veti avea statut nou si o hot. AGA, in care veti specifica cele 3 operatiuni: recodificare, schimbare sediu, cesiune.
Presupun ca stiti ca, pentru cesiune, aveti nevoie si de contract de cesiune.
Contorizarea de cuvinte depinde de fiecare registru: eu aplic Word Count pe hot. AGA, Print Screen si tiparesc.
Am auzit insa ca la unele registre s-au achizitionat scannere cu care se face numararea, si nu mai este necesar contorul "de acasa".
De asemenea, depinde de practica locala cate dosare se vor forma pentru cele trei operatiuni: la ONRC Mehedinti nu-i pot convinge nicicum sa imi faca un singur dosar pentru recodificare si alta operatiune: intai fac recodificarea, elibereaza noul certifiat, si apoi mai vedem...
Succes!
Daca schimbati "actionariatul",trebuie sa intocmiti si contract de cesiune parti sociale.Hotararea AGA va cuprinde date despre cesiunea de parti sociale catre noii asociati, si schimbarea de sediu social.Va trebuii sa intocmiti act constitutiv actualizat, declaratiile pe proprie raspundere a noilor asociati si administrator(i), specimen semnatura pt noul administrator.
Contorul de cuvinte il faceti la Hotararea AGA.
Pt recodificare intocmiti un dosar separat ,pe care il veti depune odata cu dosarul de mentiuni.
va multumesc pentru raspunsuri. da, este un contract de cesiune, dar nu stiam exact unde trebuie sa specific ca se face si recodificarea, in hotarare sau in actul aditional; nu inteleg exact diferenta intre ce trebuie sa cuprinda hotararea si ce trebuie sa cuprinda actul aditional :"> sau de ce uneori e suficienta numai hotararea , nu mai trebuie si act adit.
Faceti inainte dosarul pentru recodificare ,cererea o puteti lua de pe saitul ORNC-ului( se preda certificatul de inregistrare in original pe vechea adresa a firmei). Acest dosar nu costa nimic . Veti primi noile coduri caen si alt certificat. Apoi intocmiti dosarul cu Hotararea AGA cu cesiunea partilor sociale, revocarea administratorului si numirea celui nou,noua structura a actionariatului si aportul la capitalul social radierea sediului si pct.lucru daca are,sediul nou. Apoi acestei hotarari ii faceti contorul de cuvinte, Contractul de cesiune , Contractul de spatiu cu acordul asociatiei daca e cazul (formularul tot de pe net de la ORNC il luati),Schita spatiuCertificatul de inmatriculare in original ,copii acte identitate , cerere mentiuni tot de pe net , multi bani la d-voastra ca sau marit taxele la registru si spor la munca. Daca sunteti din provincie sunteti o norocoasa, la Bucuresti e nebunie , termenele la judecatori sunt de la 4 luni in sus,e bataie de joc pe banii nostrii. Bafta#-o#-o#-o
ninadocea a scris:

Faceti inainte dosarul pentru recodificare ,cererea o puteti lua de pe saitul ORNC-ului( se preda certificatul de inregistrare in original pe vechea adresa a firmei). Acest dosar nu costa nimic . Veti primi noile coduri caen si alt certificat. Apoi intocmiti dosarul cu Hotararea AGA cu cesiunea partilor sociale, revocarea administratorului si numirea celui nou,noua structura a actionariatului si aportul la capitalul social radierea sediului si pct.lucru daca are,sediul nou. Apoi acestei hotarari ii faceti contorul de cuvinte, Contractul de cesiune , Contractul de spatiu cu acordul asociatiei daca e cazul (formularul tot de pe net de la ORNC il luati),Schita spatiuCertificatul de inmatriculare in original ,copii acte identitate , cerere mentiuni tot de pe net , multi bani la d-voastra ca sau marit taxele la registru si spor la munca. Daca sunteti din provincie sunteti o norocoasa, la Bucuresti e nebunie , termenele la judecatori sunt de la 4 luni in sus,e bataie de joc pe banii nostrii. Bafta#-o#-o#-o

va multumesc pentru raspuns. o zi buna!