Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general radiere firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

radiere firma

buna.tot nu sint lamurit... am suspendat activitatea firmei,(magazin),si nu mai doresc sa mai investesc ptr radiere... si nici nu pot, ca la anul plec in canada,definitiv. si nu cred ca mai ma intorc cel putin 5 ani...mai ales sa radiez firma...cred ca dupa 3 ani,daca nu am activitate se radiaza automat... dacanu, ce se intampla? ramane asa... neradiat.
Dupa expirarea termenului de suspendare se reia automat activitatea societatii. Astfel, dv. veti avea obligatia de depunere de bilant si declaratii contabile, chiar si cu 0(zero). Daca nu se depun situatiile financiare anuale(bilantul) in cel mult 6 luni de la expirarea termenului legal atunci ORC poate cere dizolvarea societatii dv. in instanta, insa daca veti avea datorii ANAF se va opune dizolvarii putand sa se indrepte impotriva administratorului pentru recuperarea debitelor existente.
Procedura de dizolvare/lichidare voluntara urmata de radiere dureaza aprox.60 de zile si va costa aprox.1000-1100 lei.
pai,nu am datorii la ANAF.. tocmai din cauza lor am inchis firma..(taxa forfetara) si nici nu ma intorc din canada, sa le mai dau bani...se radiaza singur...daca nu...ghinion
Drum bun! Imi pare rau ca pierd un prieten in Romania. Sper sa castig unul in Canada.