Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de nastere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de nastere

deci.....pana la urma trebuie sa il dau pierdut in monitorul oficial sau nu *(certificatul de nastere)?si trebuie sa ma duc neaparat in bucuresti la primaria sectorului unde a fost inregistrata nasterea sau pot sa ma duc si la primaria orasului unde am domiciliul?
Obtinerea duplicatului certificatului de nastere se realizeaza prin cerere adresata la serviciul specializat din cadrul primariei care a emis actul initial
Sunt necesare
-cerere tip
-act identitate solicitant
-taxa timbru
-pentru pierdere/deteriorare se aplica sanctiune pecuniara