Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Control Garda Financiara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Control Garda Financiara

Buna seara,

In OUG 91/2003 privind organizarea Garzii Financiare precum si in alte acte normative de reglementare a acestui organism, se identifica doua tipuri de controale: controlul tematic foarte bine explicat (conditiile de exercitare) si controlul curent care se execută operativ şi inopinat, pe baza legitimaţiei de control, a insignei de împuternicire şi a ordinului de serviciu. Poate cineva sa-mi explice mai exact in ce consta controlul curent si daca pe ordinul de serviciu este identificata entitatea economica supusa controlului.

Multumesc anticipat.

Stai linistita comisarii Garzii Financiare nu au respectat niciodata prevederile OG 91/ 2003. Au alte metode si asta pentru ca primesc stimulente in cuantum a 3 salarii de baza. Acesta e motivul pentru care cauta sa te gaseasca pe picior gresit si dau amenzi usturatoare. Ei uita ca sunt functionari publici si sunt platiti din bani publici.
tematic ori curent e tot una in practica unata a Garzii FInanciare. Poate in curand vor scoate o culegere de spete si de acolo vom pricepe mai bine modul cum se aplica OUG 91.
Apropos...ce bine i-a ales pe aia care apar in dreapta in reclama cu spaga...e stereotipul celor "cotropitori":))