Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... conflict de interese
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

conflict de interese

In situatia in care eu,ca functionar public,semnez contractul individual de munca al fiului meu prin care acesta devine angajat si subaltern al meu,inseamna ca am participat la luarea unei decizii prin care s-a realizat direct un folos material pentru o ruda ori un afin pana la gradul II inclusiv, si in consecinta se aplica art. 253.1 Cod penal (conflict de interese)?Sau chiar semnarea CIM poate reprezenta indeplinirea unui act in intelesul aceluiasi articol 253.1?
Da, se refera inclusiv la raporturile de munca, deci intra sub incidenta art 253.1