Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate primi pensie de invaliditate si indemnizatie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate primi pensie de invaliditate si indemnizatie de handicap?

Buna ziua. Tatal meu are 79 de ani si a facut anul trecut un accident vascular cerebral cu semipareza pe partea stanga. Are si Parkinson si un inceput de Alzheimer. Se misca foarte greu, nu se imbraca singur, nu stie sa se imbrace , aproape nici sa manance nu mai stie si urineaza pe el. Si are momente cand este foarte confuz. Poate sa primeasca pensie de handicap??? Si poate avea dreptul si la insotitor ??? multumesc din suflet
In baza documentelor medicale pe care le detine tatal dvs ,contactati serviciul de specialitate din cadrul primariei si comisia de expertiza medicala adulti
Acaesta urmaeza sa analizeze afectiunile si exista posibilitatea sa dispuna eliberarea de certificat de incadrare in grad de handicap
In situatia in care comisia de expertiza medicala dispune eliberarea de certificat medical,in baza acelui document ,serviciul specializat din cadrul primariei ,va dispune facilitatile,gratuitatile si drepturile financiare care se pot acorda conform legii
Mergeti la medicul de familie, unde tatal dvs are toate diagnosticele date de medicii de specialitate la care a fost tratat . Tot medicul de familie va inmaneaza o adeverinta- trimitere catre comisia de expertiza medicala ,. Comisia poate face incadrarea in gradul de handicap pentru bolnav. Daca a avut diagnsticele despre care ati scris, acestea i-au afectat si memoria- starea psihica. Daca este confuz, sa megeti si la medicul psihiatru pentru o evaluare. IN aceste cazuri se recomanda si un insotitor. Vi se vor da raspunsuri la toate intrebarile dvs.
ContSters122901, utilizator
Are dreptul la insotitor numai daca este incadrat in gradul I de invaliditate. Incadrarea in grad de invaliditate este de competenta exclusiva a comisiei de expertiza medicala din subordinea casei de pensii, pe cand incadrarea in grad de handicap este de competenta comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap din cadrul consiliului local (adica incadrarea in grad de invaliditate si incadrarea in grad de handicap sunt doua lucruri distincte).

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Poate beneficia concomitent de pensia de invaliditate si de indemnizatia de handicap.
karollina a scris:
Buna ziua ! Tatal meu are boala Parkinson.... dar a fost depistata in urma internarii lui in spital cu AVC, desi cred ca era dinainte. Nu avem documente medicale care sa ateste inceputul bolii. Daca reiese din acte ca boala Parkinson a fost provocata de accidentul vascular cerebral , nu beneficiaza de pensie sau ceva ajutor de handicap ??? Asa am inteles... Desi, la prima iesire din spital , cand s-a produs accidentul vascular, deja pe biletul de iesire si pe reteta era trecut medicamentul pt Parkinson ... Are sanse sa beneficieze de pensie ??? multumesc frumos

Interventie moderator Daca mai aveti intrebari in legatura cu aceeasi problema, va rog sa apasati pe butonul "raspunde", sa scrieti toate nelamuririle dvs., apoi sa apasati pe "publica mesaj". Multumesc!

In legatura cu intrebarile dvs., vi s-a raspuns mai sus. Incadrarea in grad de invaliditate si incadrarea in grad de handicap sunt exclusiv de competenta medicilor. Eventualele noastre raspunsuri nu ar putea fi decat speculatii, nu suntem medici.

In legatura cu:
Daca reiese din acte ca boala Parkinson a fost provocata de accidentul vascular cerebral , nu beneficiaza de pensie sau ceva ajutor de handicap ??? Asa am inteles...

nu se intelege de unde ati aflat asa ceva. O prevedere legala nu exista.

Repet, luati legatura cu medicii, doar ei ii pot da tatalui dvs. trimitere pentru comisia de expertiza medicala si pentru comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap.