Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pensie de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pensie de handicap

Un bolnav de hipertensiune arteriala si Diabet de tip 2 poate fi incadrat pentru a lua pensie de handicap?
Multumesc.
Nu exista pensie de handicap. Exista indemnizatie de handicap sau pensie de invaliditate.

Pentru a fi incadrata in grad de handicap trebuie sa solicitati acest lucru la comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap din cadrul consiliului judeţean.
Pentru a fi incadrata in grad de invaliditate trebuie sa solicitati acest lucru la medicul expert al asigurărilor sociale din cadrul casei de pensii.
In ambele cazuri trebuie sa intocmiti dosare cu documente si sa le depuneti la institutiile respective.
Daca medicii din comisiile de expertiza considera ca aveti dreptul la vreuna din incadrarile solicitate, pe baza actelor depuse, atunci veti putea primi indemnizatie sau pensie.