Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere autovehicul cu brat stang amputat?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere autovehicul cu brat stang amputat?

Buna ziua
Sint pensionat de invaliditate ,{ cod pensie N23 } ,datorita unui accident de munca soldat cu amputarea bratului sting .
Sint posesor de permis de conducere categoria B ,C,D,E.
In ce conditii pot conduce un autoturism , unde trebuie omologata adaptarea autoturismului , de ce alte inlesniri pot beneficia la cumpararea unui autoturism ce eventual sa-l adaptez nevoilor mele .
Pot beneficia de alte inlesniri inafara de gratuitati pe mijloacele de transport ,gen scutiri de impozite ,etc ?
Cu multumiri ,
Nicolae

Puteti conduce autoturisme in situatia interventiei tehnice prin care sa se realizeze comanda special adaptata afectiunii dvs
Adaptarea tehnica se omologheaza sise trece in cartea de identitatea a autoturismului de catre RAR
Puteti beneficia de gratuitati,facilitati fiscale in situatia in care dobanditi certificat de incadrare in grad de handicap
Multumesc pentru operativitatea raspunsului !
Puteti detalia la capitolul inlesniri fiscale ?
Persopanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:scutire
-impozit pe venitul din salarii/indemnizatii de natura salariala
-plata impozit cladire+teren
-de la plata taxei asupra autoturismelor /motocicletelor cu atas /mototricicluri-adaptate handicapului
-de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora
-de plata taxei hoteliere
Se poate beneficia de credit a carui dobanda se suporta din bugetul de stat ,prin bugetul ANPH pentru achizitionarea unui singur mijloc de transport si pentru adaptarea unei locuinte conform necesitatilor individuale de acces
Persoanele cu handicap ,detinatoare de autoturisme adaptate handicapului,
precum si cele care au in ingrijire astfel de persoane,beneficiaza de scutire de la plata tarifului de utilizare a retelelor de drumuri nationale prevazut in OG nr 15/2001 aprobata prin L nr 424/2002 cu modificarile si completarile ulterioare