Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de comun acord

buna seara.daca am depus cererea de divort in mai 2010 acuzandu-l pe sotul meu acum vreau sa va intreb daca putem sa mergem impreuna si sa depunem o alta cerere ,de comun acord,de data asta ,rezultand din casatorie un minor in rest alte bunuri nu avem de impartit. va multumesc.
In conditiile in care aveti un copil minor nu puteti opta pentru aceasta modalitate a divortului, prin acordul partilor.
Potrivit legii 202 din 2010, puteți divorta prin comun acord chiar dacă aveți un minor din căsătorie , art. II din lege , modificând art. 37 alin. 2 din C fam,