Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto fara plata taxei
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto fara plata taxei

Va salut !
Avand in vedere ca taxa de inmatriculare a masinilor in Romania este ilegala si aberanta, caut un avocat dispus sa ma ajute in actionarea statului in judecata pentru inmatricularea definitaiva a masinii.
Multumesc frumos pentru raspunsuri. O zi excelenta !
MERGETI si cu sentita legalizata la serv inmatriculari auto
Buna Ziua

Am si eu o intrebare,am achizitionat in autoturism din uk si vreau sa-l inmatriculez fara plata taxei de prima inmatriculare.Am inteles ca aceasta ar fi varianta cu cea mai mare rata de reusita. Intrebarea mea este urmatoarea,se mai admit favorabil astfel de cereri la ora actuala,am auzit niste zvonuri,cum ca dupa 13 ianuarie 2012 nu s-ar mai putea inmatricula masina fara plata taxei.Am vazut mai sus ca sunt persoane care au avut castig de cauza,m-ar interesa daca ar putea sa-mi zica daca au depus cererea dupa data de 13 ianuarie 2012.
Va multumesc anticipat
Lucian Huzum, Consilier juridic
Da, se poate si pe legea noua 9/2012 sa inmatriculati fara plata taxei.
Buna ziua,

As vrea sa achizitionez un autoturism si bineinteles sa-l inmatriculez, fara a plati taxa.
Intrebarea mea este daca se mai castiga in instanta, cat timp ar dura procesul, si cat ar fi onorariul pentru asa ceva?

Va multumesc anticipat!
adrianbocean, utilizator