Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor pentru invatamantul special
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor pentru invatamantul special

Intrebarea 1
Exemplu : situatia invatamantului special la clasa I -.
de la ora 8 la 12 activitatea de predare se desfasoara cu invatatoarea X
de la 12 la 16 activitatea de servire a mesei , alte activitati specifice , efectuarea temelor se desfasoara cu invatatoarea Y.
Cele doua invatatoare X si Y au acelasi statut , aceeasi pregatire si se rotesc in programul desfasurat , adica o saptamana X de la 8 la 12 si Y de la 12 la 16 si alta saptamana invers , care dintre ele beneficiaza de spor de dirigentie de 10 %?
Intrebarea 2 :
Este corect ca ambele sa fie invatatoare ? Sau programul de la ora 12 la 16 de pregatire a temelor si alte activitati trebuie sa se desfasoare cu alt personal ?
1. Care dintre ele beneficiaza, in concret, de dirigentie? Sau e ghicitoare?! Consiliul de administratie si directorul decid cine ia dirigentia. Nu pot fi 2 diriginti.
2. Este corect. Daca asa cere fisa postului, asa trebuie. Apoi, ambele si-au ales, in cunostinta de cauza, postul la scoala speciala.
elena138, utilizator
Fiecare dintre cele 2 cadre didactice, X si Y, au fost angajate la scoala in baza cate unei Decizii eliberata de ISJ.
In Decizia fiecareia dintre cele doua, X si respectiv Y, este mentionata functia didactica si postul/catedra pe care o va ocupa in scoala respectiva.
Doar una dintre ele are mentiunea invatator-educator. Aceasta trebuie sa presteze, in mod obligatoriu, serviciul din programul de dupa-masa.
Cealalta este si diriginte.
Deci uitati-va in Decizia pe care ati primit-o de la ISJ si vedeti ce functie si post/catedra sunt mentionate in document?

anele2010, utilizator