Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri europene nerambursabile acvacultura
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri europene nerambursabile acvacultura

O S.R.L. are in concesiune o balta, avand suprafata de 15 ha. Impreuna cu alte 2 S.R.L.-uri, au incheiat un Contract de asociatiune in participatiune in vederea exploatarii respectivei balti.
In ce masura, una din cele 2 S.R.L.-uri (sau amandoua), poate (pot) accesa fonduri europene nerambursabile, in vederea dezvoltarii unei afaceri in domeniul acvaculturii si daca da, va rog detalii. Mentionez faptul ca respectivele S.R.L.-uri sunt pe profit,
nu au datorii.
Acest sunt activitatiile care pot fie finantate doar pentru una dintre masurile prevazute:
Cheltuielile pentru proiectele de investiţii sunt eligibile pentru o contribuţie FEP, în cazul în care au fost plătite efectiv de către beneficiar, după 6 septembrie 2007.Investiţiile trebuie să fi fost începute după 1 ianuarie 2007.
• modernizarea şi reabilitarea unităţilor de acvacultură tradiţională prin investiţii pentru refacerea digurilor, canalelor şi infrastructurii de pescuit, noi echipamente de pompare, construirea şi modernizarea staţiilor de reproducere;
• construirea de noi ferme şi modernizarea celor existente;
• diversificarea produselor obţinute prin acvacultură în concordanţă cu cererile de piaţă prin construirea de noi ferme specifice noilor specii de cultură cum ar fi: peşti (sturioni, şalău, calcan, somn african), crustacee, moluşte, etc.
• achiziţionarea de tehnologii noi şi know-how;
• construirea de micro-unităţi de procesare primară, cu condiţia ca cel puţin 50% din materia primă să provină din producţie proprie ;
. capacităţi de depozitare a peştelui, a produselor şi a subproduselor din peşte
• construirea sau amenajarea unui centru de vânzare directă către consumatorii finali numai în interiorul fermei de acvacultură;
• achiziţionarea de mijloace de transport specifice pentru transportul în stare vie(viviere) şi proaspăta a peştelui şi a produselor rezultate în urma procesării;
• drumuri tehnologice din interiorul fermelor de acvacultură;
• construirea şi/sau modernizarea depozitelor de furaje;
• achiziţionarea echipamentelor şi instalaţiilor de producere a furajelor (Capacitatea acestor echipamente şi instalaţii trebuie corelată cu necesarul de furaje pentru acvacultură din cadrul fermei. Nu este permisă valorificarea furajelor în alt scop sau la terţi);
• achiziţionarea de plase, garduri şi alte tipuri de echipamente pentru protecţia împotriva prădătorilor;
• echipamente de pescuit, unelte de pescuit, instalaţii şi ambarcaţiuni;
• achiziţionarea de echipamente şi îmbunătăţirea condiţiilor de muncă şi securitate a lucrătorilor din acvacultură.

Si pe de alta parte beneficiarii pot fi: o Persoană fizică autorizată/Întreprinderi individuale/Întreprinderi familiale (OUG 44/2008);
o Societate în nume colectiv – SNC (legea 31/1990);
o Societate în comandită simplă – SCS (legea 31/1990);
o Societate pe acţiuni – SA (legea 31/1990);
o Societate în comandită pe acţiuni – SCA (legea 31/1990);
o Societate cu răspundere limitată – SRL (legea 31/1990);
o Societate comercială cu capital integral privat (legea 15/1990);
o Asociaţii (OUG 26/2000);
o Organizaţii de producători (Ordin MADR 772/2007);
o Organisme publice.
Beneficiarii pot fi persoane fizice sau juridice române.

Cel care detine balta poate accesa pentru productia;
cel care procesase are limitatia ca 50% de productia sa fie propria;
dar ceilalti poate accesa (cu contract de asociere in participaciune) pentru hale de depozitare a peştelui, a produselor şi a subproduselor din peşte.