Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... drepturi de exclusivitate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

drepturi de exclusivitate

buna ziua ,
intrebarea pe care o am e strans legata de un subiect aparut deja aici ,am sa dau unalt exemplu care ma intereseaza direct.
exista un produs pe piata romaneasca al carui exclusiviatate o detine o firma ce a semnat contract cu producatorul 10 ani in urma.

daca o firma din romania importa din usa (plateste tva si taxe vamale aferente ) acelasi produs si il comercializeaza pe piata romaneasca la un pret care evident va deranja pe cel ce detine exclusivitatea ce se poate intampla .este legal ?firma detinatoare de exclusivitate cum poate actiona pt a se proteja ?

specific ca produsul este cumparat din usa "de pe raft " adica din magazine ce distribuie respectivul produs in statele unite ,si nu firma din romania face importul direct de la magazinul respectiv , o firma americana face achizitia dupa care exportul spre firma romaneasca.
AVLIL a scris:
In fapt, e usor: unii producatori se obliga ca in toate contractele pe care le incheie sa introduca o clauza care sa-i determine pe cumparatori sa-si asume raspunderea daca vand intr-o anumita zona.

Am crezut ca am foat clara, dar se pare ca m-am exprimat in ceata.
Eu sunt producator, A. Tu, Y, distribuitorul meu exclusiv in Romania.
Eu, A, ma oblig fata de tine, Y, sa introduc in toate contractele prin care imi vand produse, urmatoarea clauza: interzis a se vinde catre rezident roman. Pot merge mai departe cu obligatia, clauza poate fi obligatorie pentru contractele incheiate mai departe de cumparatorii produlesor mele in vanzarea lor pe mai departe.
Astfel, interdictia de a se vinde produsul unui rezident roman se propaga...
Daca eu gasesc un contract in care X, distribuitor in Romania, nu are clauza. ma indrept cu cerere de daune catre tine, tu catre cumparatorii tai si tot asa... :D
Problema nu e ca X nu are obligatie fata de producator, ci ca producatorul nu si-a luat asigurari ca X nu va ajunge in proprietatea produselor. Sau ca Y, distribuitorul, nu s-a asigurat. Asta e problema. Asigurarea insa se poate face destul de bine la nivel comercial.
AVLIL a scris:

In fapt, e usor: unii producatori se obliga ca in toate contractele pe care le incheie sa introduca o clauza care sa-i determine pe cumparatori sa-si asume raspunderea daca vand intr-o anumita zona.

Am crezut ca am foat clara, dar se pare ca m-am exprimat in ceata.
Eu sunt producator, A. Tu, Y, distribuitorul meu exclusiv in Romania.
Eu, A, ma oblig fata de tine, Y, sa introduc in toate contractele prin care imi vand produse, urmatoarea clauza: interzis a se vinde catre rezident roman. Pot merge mai departe cu obligatia, clauza poate fi obligatorie pentru contractele incheiate mai departe de cumparatorii produlesor mele in vanzarea lor pe mai departe.

Nu poti insera in contracte prevederi restrictive cu privire la etnia cumparatorilor, pt. ca ar fi discriminatorii, iar eu ca si cumparator care as fi afectat de acea restrictie, l-as da urgent in judecata pe acel producator.
Exclusivitatea de distributie priveste doar teritoriul, nu si persoanele care cumpara in acel teritoriu.
Printr-un contract nu pot fi obligate persoane terte fata de acel contract, iar cumparatorul X este tert fata de contractul dintre producator si distribuitorul sau exclusiv intr-o anumita zona.
E interdictie referitoare la rezidenta si are o sursa comerciala... Se refera la provenienta cumparatorului si numai in vanzarile comerciale. Se trece in preambul, eventual, izvorul acestei obligatii.
Am spus ca acea clauza se propaga... fiecare vanzare comerciala a oricaror distribuitori va contine o interdictie de vanzare catre rezidenti... si atunci sunt si ei parti... #-o Am obosit.
Etnia e etnie, rezidenta e rezidenta.
Oricum, ideea e ca se poate...
Va multumesc tare mult pt opiniile dumneavostra!

Eu nu sunt avocat insa logica (bunului simt ) imi spune urmatoarrele :

firma x din romania importa respectivul produs de la o firma y din usa .(firma y este o firma americana de import export care a achizitionat produsul de la un distribuitor al producatorului din america si dupa cum specificam face export catre firma x) .

firma x a facut un import legal in romania si nu a cumparat de la producator deci cel ce detine in romania exclusivitatea nu poate trage la raspundere producatorul

intrebarea era defapt daca cel ce detine exclusiviatea in romania poate actiona in judecata firma romana importatoare x.

parera mea (neavizata ) este ca nu .
Da, asa e... din pacate...
In acest caz e exact cum spunea Lorena: doar acel furnizor al firmei romanesti s-a obligat sa nu vanda in Romania...
Din pacate insa, greseala e a distributorului exclusivist, caci daca nu faci contract direct cu producatorul, nu ai cum controla acest aspect.
:(