Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen ancheta penala magistrat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen ancheta penala magistrat

In urma unei plangeri s-a deschis dosar penal pentru un magistrat la parchetul de langa curtea de apel ce termen de finalizare are conform legii? Legea si art va rog
Legal nu este prevazut un termen limita de solutionare
Teoretic ,este prevazut un " termen rezonabil "
Multumesc dar "rezonabil" nu are o limita in ani?
Art 6 ali 1 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului,prevede ca "Orice persoana are dreptul la judecare in mod echitabil,in mod public si intr-un termen rezonabil a cauzei sale,de catre o instanta independenta si impartiala,instituita de lege "
Inteleg ca si ancheta penala se supune acestui articol.
Dar daca totusi are un an vechime ma pot adresa Parchetului de pe langa inalta curte de casatie si justitie ?
mai intai trebuie sa dispuna parchetul de pe langa curtea de apel o solutie in cauza . daca este una nefavorabila pt dvs , veti urma caile de atac impotriva rezolutiei/ordonantei procurorului de netrimitere in judecata .